Gündem

Torba Yasadan Gençlere Çift Maaş

Torba Yasadan Gençlere Çift Maaş

Torba Yasadan Gençlere Çift Maaş Torba yasayla gençlerin istihdamına ek destekler gelmeye devam ediyor. Vergi ve prim destekleriyle gençler daha kolay iş bulmuş olacak. Çalışan gençlerin yetim maaşı ise sürekliliğini sağlayacak.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren torba yasa her gün yeni ek maddeler eklenmeye devam ediyor. Yasayla gençlerin istihdamına ekstra destekler gelmiş oldu. Vergi ve prim destekleriyle gençler daha kolay iş bulacak. Çalışan gençlerin yetim maaşı ise devam etmiş olacak.

İşte torbadan çıkan yeni maddeler

YENİ ELEMANLARA DESTEK

1 Ocak 2018-31 Aralık 2020 döneminde işe alınan yeni elemanlar için 12 ay süreyle, gelir vergisi stopajı, damga vergisi ve sosyal güvenlik primi desteği verilecek.

Yeni işe alınan eleman genç ve kadın ise süre 12 aydan 18 aya kadar çıkacak.

İmalat sektöründeki küçük işletmelere ve esnafa, 2018’de uygulanmak üzere bunun beraberinde, 18 yaşından büyük ve 25 yaşından küçük en fazla 2 kişi ilave istihdam sağlamaları halinde gelir vergisi stopajı, damga vergisi, sosyal güvenlik primi ve asgari ücret üzerinden 2 ayda bir ücret desteği verilmiş olunacak.

YETİM MAAŞI

Ölüm aylığı alan hak sahibi çocuklardan, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaş, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan ve öğrencilik nitelikleri devam edenler, hizmet akdine tabi çalışmaları durumunda ölüm aylığı hakkına sahip olacak.
İlgili kanunlara göre yer alan haberde gelir veya aylık bağlanan hak sahibi çocuklardan 18 yaş, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaş, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanlardan kanun kapsamında sigortalı sayılmaları, ödenmekte olan gelir ve aylıkların kesilmesini gerektirmeyecek.

GERİYE DÖNÜK ÖDEME OLMAYACAK

Çalışmaları sebebiyle gelir veya aylıkları kesilenlerin ödemeleri tekrardan başlatılacak ancak geriye yönelik herhangi bir ödeme olmayacak. Maaşın başlatılması için SGK’ya müracaat gerekecek.

Böylece bunun beraberinde maaşı 1 Nisan 2018’den itibaren yeniden başlatılmış olacak.

Gençlerin istihdam edilebilirliklerini yükseltmek ve parttime işe girişleri kolaylaştırmak hedefiyle 18-25 yaş arasındaki sigortalılara ait sigortalı işe giriş bildirgesinin, çalışılmaya başlanılan tarih itibarıyla verilmesine imkân sağlanmış olundu.


Reşat Gürsöz

Para piyasası araştırmacısı ve Ekonomist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar