• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2222817,208
  % -0,58
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Tofaş’ta “sessiz” eylem

Tofaş’ta “sessiz” eylem

Ülkemizde otomobil denildiğinde ilk akla gelen firmaların başında gelen otomotiv devi Tofaş‘tan, daha önce gerçekleşen eylemlerde bulunduğu iddia edilen ve firma ile ilgili slogan attıkları gerekçesiyle işlerine son verilen bazı sağır ve dilsiz işçiler, işaret dili yardımı ile önemli açıklamalarda bulunarak tepkilerini ortaya koydukları belirtiliyor. Ayrıca fabrikadaki bu işçiler, “ismimizi bile telafuz edemiyoruz, nasıl böyle bir şey yapıp da slogan atalım” şeklinde ifade etmeleri dikkatlerden kaçmadı.

Tofaş firmasından işten çıkartıldığı belirtilen bu işçiler, haklarını aramak için fabrikanın bulunduğu Kent Meydanı’nda çadır kurarak imza kampanyası oluşturdukları belirtiliyor. Bazı çevredeki duyarlı vatandaşlar ise, işçilerin mücadelesine destek vererek imza kampanyasına katıldığı öğrenildi. Eylem yapan işçiler, “Ölmek var, dönmek yok”, “Açlıktan ölmeyiz, davadan dönmeyiz”sözleri ile slogan atarak tepkilerini ortaya koydukları belirtiliyor.

Konu ile ilgili olarak eylem yaşam işçiler adına açıklamada bulunan İbrahim Gürkan, yapılan eylemlerin bir ayağının sendikaya yönelik gerçekleştiğini, diğer bir hedefin ise çalışma ücretlerinin artırılması talebi ile ilgili oldug  ifade edildi. Bu aşamada işçi çıkartılmayacağı şeklinde kendilerine söz verildiğini fakat bunun günü kurtarmaya yönelik bir hamle olduğunu ifade eden Gürkan, isnat edilen suçlamaların durumuna yönelik zorunda bulunduğu belirtiliyor.

“İşitme engellileri bile yönetime karşı slogan atmak suçundan işten çıkarttınız” şeklinde ifade eden Gürkan, sözlerine ise şöyle devam etti: “ismini söyleyemeyen kişileri slogan attı suçuyla işten attınız. İçinde bulunduğumuz Mübarek Ramazan ayında, içinde 6 işitme engellinin de bulunduğu yaklaşık 82 arkadaşımızı işten çıkardınız. Sessiz kalacağımızı zannediyorsanız fakat asla susmayacağız, hiçbir şekilde durmayacağız, hiç unutmayacağız ve unutturmayacağız. Her gün bu yerde ve ülke genelinde hakkımızı aramaya devam edeceğiz.”

Bu konuşmaların sonrasında ise işten atılan sağır ve dilsiz işçiler ise işaret diliyle tepkilerini ortaya koydukları belirtildi. Ayrıca işçilerin kendi dillerinde, “bizleri işten attılar, suçunuz ise slogan atmak dediler. Sorduklarında ise ismimi bile telafuz edemiyorum. Sizlere soruyorum, biz sessiz insanlar olarak nasıl olur da slogan atarız?” şeklinde ifade ederek tepkisini ortaya koyması dikkat çekti.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.