Gündem

TOBB’dan B20 uyarısı

TOBB’dan B20 uyarısı

TOBB’dan B20 uyarısı Ülkemizin de bir dönem olarak dönem başkanlığını gerçekleştirmiş olduğu G20 içindeki B20’nin dönem başkanlığını gerçekleştiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, dönem başkanlığını ülkemize direk yurt dışından gelen yabancı yatırımcıya yöneltmek adına fırsata çevirmeye çalıştıklarını ifade etti. “Davos işin sosyetesi” sözleri ile iş sahasını B20 etkinliklerine çağıran Hisarcıklıoğlu, Ülkemizin 14 ile 15 Kasım tarihleri arasında G20 zirvesine ev sahipliği yapacağını belirterek bir hükümetin kurulamaması halinde erken seçimin aynı döneme denk geleceğini belirtti. Uluslararası alanda önde gelen ortalama 20′ ye yakın işadamı ve ekonomisti ile birlikte İngiltere’nin Londra kentinde Galler Prensi Charles’ın ev sahipliğini gerçekleştirdiği “Sürdürülebilir Gelişme ve Altyapı Finansmanı” toplantısında bulunan Hisarcıklıoğlu, B20 dönem başkanlığı ile ilgili yaptıkları hamleleri açıkladı.

TOBB Uyardı

Konu ile ilgili B20 platformunda Amerika ve Avrupalıların çok etkin olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, ülkemizdeki  şirketlerin küreselleşmek zorunda olduğunu hatırlattı. Uluslararası alanda şirket sayısının bir elin parmaklarını geçmeyeceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Davos’a gidiyorlar fakat Davos işin sosyetesi. Uluslararası sahada iş gerçekleştirecek olan şirketler B20’de bulunmuyor. Halbuki G20 kanalı ile hükümetlere direk ulaşmayı gerçekleştiren, parlamentoları etkileyebilen bir alan. Şirketler, sadece Ankara’yı etkilemeyi terk edip küresel düşünmeliler” şeklinde ifade ettiği öğrenildi.

Kendisi dönem Başkanı olduktan bir süre sonra uluslararası alanda yaklaşık 5 kıtada ortalama 13 toplantı organize ettiklerini belirten Hisarcıklıoğlu: “hedef, güçlü şirketlerinin, dünya devlerinin CEO’larını Türkiye’ye taşımak. Ülkemizi bir yatırım sahası olarak gösterebilmek. Yaklaşık 20 ile 25 milyar dolar olan yabancı yatırım ortalama 10 ile 15 Milyar dolar seviyesine kadar düştü. İşsizlik bu sebeple yükseldi. Doğrudan yabancı yatırımlar ne derece düşükse istikrarsızlık da o seviyede yükseliyor. Dış risklere yönelik daha sağlam olmak için daha çok yatırım oluştuabilmenin yollarını bulmalıyız.”

Ülkemizdeki siyasi durumu da açıklayan Hisarcıklıoğlu, siyasi durumdan bir hükümet çıkmasının durumunu anlatırken, şu aralar erken seçim ifade edildiğini, hükümetin kurulamaması durumunda erken seçime gidilmesi halinde o seçim Kasım ayında gerçekleşebileceğini fakat Türkiye’nin 14 ile 15 Kasım tarihleri arasında Antalya kentinde G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne ev sahipliği gerçekleştireceğini belirtti. Ayrıca dünya liderleri Antalya’da, uluslararası ekonominin yaklaşık yüzde 85’inin temsilcisi olarak Antalya’ya geleceğini,  seçim yerine bu konuya odaklanmak gerektiğini belirterek böylesine önemli bir zirveye geçici bir hükümetle ev sahipliği gerçekleştirmenin doğru olmadığını belirtti.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar