Gündem

Tesla birçok aracını geri çağırıyor

Tesla birçok aracını geri çağırıyor. Elektrikli araçlarıyla otomotiv sektöründe muazzam giriş yapan Tesla, 53 bin aracını geri çağırıyor. Ancak durum göründüğü gibi ürkütücü durmuyor.

 

Bu haberle ile ilgili olarak Tesla, 2016’nın Şubat-Ekim ayları arasında üretilmekte olan 53 bin araç sahibine sesleniyor ve el frenindeki küçük bir çarka ilişkin sorun sebebiyle bu çağrıyı yaptığını söylüyor. Tesla söz konusu 53 bin araçtan çok küçük bir yüzdesinin (yüzde 2 civarı) bu durumdan etkilenmiş olabileceğini söylenmekte ve ‘çok ihtiyatlı’ davranarak tüm araçları bu parça değişimi için çağırdığını ifade ediyor.

Piyasa değeri Ford’u ve General Motors‘u geride bırakan Tesla, Model S ve Model X modellerinde kullanılan sorunlu parçanın 3. parti üreticilerden geldiğini söylerken, bu durumun normal kullanımda bir sorun teşkil etmeyeceğini, şu ana kadar herhangi bir sorun raporlanamadığını da vurguluyor.

Tesla ne kadar güven veriyor?
Tesla‘nın güvenilir araçlar ürettiği 2013 yılında ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi tarafından verilen 5 yıldızla tescillenmiş ve Tesla, otomatik sürüş modunda yaşanan bir kazadan da beraat etmişti. Tabiki bunun beraberinde ise bundan sonrası için garanti verilmemekte. ABD’li şirket daha önce de Kasım 2015 tarihinde 3 bin Model S’i emniyet kemeri bağlantı sorunu nedeniyle geri çağırmıştı.

Eylül ayında elektrikli kamyonunu tanıtmaya hazırlanmakta olan Tesla, açıklanan bir rapora göre elektrikli kamyonlara pil/batarya kiralayarak 7,5 milyar dolar gelir elde etmeyi hedefleri arasında yer alıyor.

 

 

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar