Gündem

Tarladan sofraya fiyatlar katlandı

Tarladan sofraya fiyatlar katlandı

 

Gıda enflasyonu giderek artıyor olan tarım ürünlerinin üretici rakamı, tarladan sofraya gelene kadar oldukça yükseliş gösterdi. Artış oranının en yüksek olduğu ürünlerin başında gelen ürün su ürünleri ve sebzeler olarak görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden incelenen bilgilere göre, aralıkta yıllık enflasyon yüzdesel oranda 8,81’e, gıda ve alkolsüz içecekler grubundaki yıllık enflasyon da yüzdesel olarak 10,87’ye arttı, tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım ÜFE) yıllık bazda yüzdesel oranda 14,02 artış görüldü.

Son bir yılda enflasyonu sebze kaynaklı işlenmemiş gıda rakamları tetikledi, tarım ürünleri üretici fiyatları arasındaki artış miktarının en yüksek olduğu ürünlerin başında su ürünleri ve sebzeler gelmiş oldu. Tarım ürünlerinde yıllık bazda incelenecek olursa üretici fiyatları arasında en çok artış gösteren ürün yüzde oranında 204 ile kerevit oldu. Bu ürünü takip eden yüzde 155 ile orkinos, yüzde 83 ile palamut ve yüzdesel olarak 61 ile sivri biber takip etti.

Söz konusu dönemde mürekkep balığı ise yükselerek yüzde 60, limon yüzde 57, karnabahar yüzde olarak yine 52, kabuklu yer fıstığı ise devamında yüzde 43, domates yüzde 42, kuru nohut da yüzde 39 zamlanmış oldu.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar