• YARIM ALTIN
  8.346,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9324
  % 0,03
 • € EURO
  35,8987
  % 0,03
 • £ POUND
  42,7313
  % 0,16
 • ¥ YUAN
  4,5311
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3749
  % 0,11
 • BITCOIN/TL
  2227186,371
  % -1,09
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

Son dakika Merkez Bankası faizi değişmedi

Son dakika Merkez Bankası faizi değişmedi

 

Son dakika Merkez Bankası faizi değişmedi.

 

 

 

Merkez Bankası beklendiği gibi beraberinde kısa vadeli faizlerde değişikliğe gitmemiş oldu.

 

 

 

 

Şubat ayı Merkez Bankası PPK toplantısının sonuçları açıklaması yapıldı. Merkez Bankası beklendiği gibi kısa vadeli faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmedi. TCMB faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde olarak 7.25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzdesel miktarda ise 7.5, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini yüzde olarak 10.75 rakamında bıraktı. Reuters’ın 17 kurum ile gerçekleştirdiği ankette katılımcıların tamamı beklentilerde TCMB’nin Şubat ayında kısa vadeli faizleri sabit tutmasını beklentiler arasında yer aldı. Merkez Bankası’nın açıklamasında şu başlıklara yer verilmiş oldu: “Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle yıllık kredi büyüme hızları makul düzeylerde seyretmektedir. Dış ticaret hadlerindeki olumlu gelişmeler ve tüketici kredilerinin ılımlı seyri cari dengedeki iyileşmeyi desteklemektedir.” diye belirtildi.

 

AÇIKLANAN YAPISAL REFORMLAR BÜYÜME POTANSİYELİNİ YÜKSELEBİLİR

Yükselmekte olan jeopolitik risklere karşın Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki yükselişin ise ihracat üzerindeki olumlu etkisi güçlenerek devam etmektedir. Kurul, açıklanan yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir bilgisi yer aldı.

 

YÜKSELEN MALİYETLER ÇEKİRDEK ENFLASYONDAKİ İYİLEŞMEYİ SINIRLIYOR

Enerji fiyatlarındaki gelişmeler incelemeler ise enflasyonu olumlu yönde etkilemeye devam etmektedir. Bununla beraberinde ise, yükselen maliyet unsurları çekirdek enflasyon eğilimindeki iyileşmeyi sınırlamaktadır bilgisi yer aldı. Bu çerçevede Kurul, ücret gelişmelerinin ve küresel piyasalardaki belirsizliklerin enflasyon beklentileri ve fiyatlama davranışları üzerindeki etkileri ile enerji ve işlenmemiş gıda fiyatlarındaki oynaklıkları dikkate alarak bununla beraber, gerekli görülen süre boyunca olarak ise likidite politikasındaki sıkı duruşun korunacağını ifade etmiştir.

[poll id=”2″]

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.