Gündem

Sigorta yoksa ruhsatta yok

İlk olarak akaryakıt istasyonları olmak üzere yanıcı, patlayıcı madde üretmekte olan, kullanan, satan tüm işyerleri ise, 1 Ocak’tan sonrasında zorunlu olarak sigorta yaptıracak. Sigortası olmayanın ruhsatı iptal edilecek. Tespit edilen şirketlere ihbar mektupları gönderilmeye başlandı.

İLK OLARAK akaryakıt istasyonları olmak üzere tehlikeli maddeleri üreten, kullanan, satan tüm işletmelere yönelik zorunlu sigorta uygulaması, 1 Ocak itibariyle başladı. Sigorta yaptırmayan işyerlerinin faaliyet ruhsatları iptal edileceği belirtildi.
Hazine, 2014’ün Ekim ayında bir yönetmelik yayınlayarak, tehlikeli maddeler sorumluluk sigortasını yaptırmak zorunda olan işyerlerinin, 1 Ocak 2015 itibariyle denetleneceğini ve sigorta yaptırılmaması halinde faaliyet ruhsatının iptaline kadar varan ağır cezai yaptırımlar uygulanacağını açıklamasının altı çizildi. Uygulama, 1 Ocak itibariyle de başlamış durumda.

Yeni düzenleme, başta Türkiye genelindeki 13 bin akaryakıt istasyonu ile birlikte yanıcı, patlayıcı madde üreten, taşıyan, satan; kimyadan boya sanayine kadar farklı sektörlerde yaklaşık 60 bin işletmeyi yakından ilgilendiriyor. Tahminlere göre de zorunlu olan tehlikeli maddeler sorumluluk sigortasını, 13 bin akaryakıt işletmesinden sadece yüzde 10’u yaptırırken; diğer sektörlerde ise binlerce işletme sigortasız faaliyet göstermekte.

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/finanspara/public_html/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar