Gündem

Sebze-meyvede arz fırsatçılarına dikkat

Sebze-meyvede arz fırsatçılarına dikkat

Sebze-meyvede arz fırsatçılarına dikkat Türkiye’de yükselmekte olan gıda fiyatları vatandaşın cebini zorlamaya başlamış oldu. Mevsim itibariyle meyve sebzede az ürün yetişmesi, bunun yanında sera üretiminin yetişmemesine bir de soğuk hava eklenince fiyatlar arttı. Ama asıl darbe arz düşüşünü fırsat bilen aracı tüccardan geldi, fiyatlar uçuşa geçti.

Rusya ile yaşanmakta olan kriz sebebiyle iç piyasaya yönelmesi ve fiyatları düşürmesi beklenmekte olan meyve-sebze el yakıyor. Mevsim itibariyle ara bir dönem yaşandığına dikkat çeken sektör temsilcileri ise sonrasında, tarla üretiminin bitmek üzere olduğunu, sera üretiminin ise şubat ayının ilk haftalarında piyasaya sunulacağını söylemekteler. Bu etkenlere soğuk hava da eklenince sonrasında mevsim normallerinde bir artış beklenirken asıl darbenin aracılardan geldiği ve fiyatların suni bir şekilde tırmandırıldığı ifade edildiği belirtildi.

HAVA ŞARTLARI KÖTÜ

Meyve-sebzede üretimin en az olduğu normal bir dönemin yaşandığına dikkat çekmekte olan Türkiye Ziraatçiler Derneği Başkanı İbrahim Yetkin, “Türkiye’de tarla ürünleri sera üretimi arasında bir boşluk var. Üretimin en az olduğu dönemi yaşıyoruz. Ancak bu yılki yükseliş normal şartları aştı. Çünkü aracılar geçitiğimiz günlerde Türkiye genelinde yaşanan kış şartlarınını da fırsat bilerek ürün azlığını fiyat fırsatçılığına çevirdi. Böyle olunca Rusya ve ihracattan bağımsız olarak fiyatlar artıyor. Şubat ayının ilk haftasına kadar sera ürünler piyasaya çıkmıyor. Sera ürünleri çıkınca fiyatlar düşmeye başlayacaktır” diye açıklama yaptı. Yetkin, “Birçok arazi kar altında. Hasat edilecek ürünler de hasat edilemiyor. Ayrıca yollarda yaşanan gecikmeler sebebiyle ürünler zarar görüyor. Bunlar da fiyatların yükselmesine sebep oluyor. Her anlamda zor bir dönemden geçiliyor” diye sözlerine ekledi.

ÜRETİCİ MAĞDUR OLACAK

Fiyatlar üzerinde daha Rusya etkisinin görünmesi için daha erken olduğunu savunmakta olan Yetkin, “Daha Rusya’ya gitmeyen ürünlerin Türkiye pazarına sunulduğuna dair bir veri yok elimizde. Sera üretiminin gelmesi, Rusya’ya gitmeyen ürünlerin iç pazara girmesiyle fiyatlarda sert düşüşler olacaktır. Asıl sorun o zaman ortaya çıkacak. Üretici fiyatları da bir hayli aşağı inecek. Çünkü o zaman ürün bollaşacak” ifadelerine ekledi.

PIRASA, MALTEPE’DE 2,5 BEYLİKDÜZÜ’NDE 5 TL!

KURULAN birçok pazar yerinde ve aynı zamanda ayrı fiyatlandırmalar olması ise vatandaşların kafasını karıştırıyor. Örneğin İstanbul Maltepe’de pazarda maksimum 2,5 TL’ye satılmakta olan pırasayı Beylikdüzü pazarında 5 TL’den ucuza bulmak mümkün değil. Oysa pırasa halde kilogramı ortalama olarak 2 TL’den satılıyor.

56956377c03c0e714c78219b

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar