Gündem

Sanayi üretimi 2015’te yüzde 4,5 arttı

 

Sanayi üretimi 2015’te yüzde 4,5 arttı

 

 

Sanayi üretimi Aralık ayında yıllık olarak bazda yüzde 4,5 yükseldi.

 

 

Aralık 2015 dönemine ilişkin olarak ise “Sanayi üretim endeksi” verileri açıklanması yapıldı. Takvim etkisinden arındırılmış olarak sanayi üretimi Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzdesel miktarda ise 4,5 arttı. 2015 yılı Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre karşılaştırma olarak madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,1 azalış gösterirken, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde olarak yine 4,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7,7 artış gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise yüzde 0,8 yükseliş gösterdi. Aralık ayında bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzdesel miktarda 3,1, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,5 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise yüzde 2,4 yükseldi.

 

ÇEYREK BAZDA ARTIŞ YÜZDE OLDU

4,2 Takvim etkisinden arındırılmış olarak sanayi üretimi bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,2 yükseliş gösterdi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,9 artış gösterdi.

 

ANA SANAYİDE EN YÜKSEK ARTIŞ DAYANIKLI TÜKETİM MALINDA

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olarak ana sanayi gruplarında en yüksek artış yüzde 4,8 ile dayanıklı tüketim malı imalatında gerçekleşmiş oldu. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek yükseliş miktarı yüzde 27,9 ile bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti. Bu artış beraberinde ise, yüzde 9,3 ile mobilya imalatı ve yüzde 7,8 ile kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı takip etmiş oldu.

 

 

Borsa primli


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar