Gündem

Sağlık Bakanlığı 15 ilacı geri istedi

Sağlık Bakanlığı 15 ilacı geri istedi

Sağlık Bakanlığı 15 ilacı geri istedi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun internet sitesinden yapılan duyuruda yer alan haberde ise, bilimsel çalışmalar sonucunda, mide rahatsızlıklarında kullanılan “domperidon” etkin maddeli ilacın, yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda kalp rahatsızlıklarına yol açabileceği gerekçesiyle, geri çekme kararı alındığı ifade edilmiş olundu.

Duyuruda yer alan haberde ise, söz konusu ilaçların Avrupa İlaç Ajansı (European Medicines Agency-EMA) tarafından bir süre önce incelemeye alındığı bunun beraberinde ise, kardiyovasküler yan etkileri sebebiyle ilaçların kullanım süresinde, dozunda ve hangi rahatsızlıklarda kullanılacağı konusunda kısıtlamaya gidildiği belirtilmiş olundu.

Uygun olmayan dozda ve ambalaj boyutunda olan ürünler ile bu etkin maddenin içerisinde yer aldığı kombinasyon halindeki ürünlerin ruhsatının askıya alındığı kaydedilen duyuruda, halihazırda piyasada olan ürünlerin ise birinci sınıf B katmanında (nihai kullanıcıya ürün sağlayan tüm yerler) geri çekilmesine karar verildiği bildirilmiş olundu.

Duyuruda ayrıca, bu kapsam dışında kalan “domperidon” etkin maddeli ürünlerin piyasada bulunmasında bir sakınca olmadığına da yer verilmiş olundu.

Geri çekilen ilaçların isimleri şöyle yer alıyor:

“DELOX 30MG SR PELLET içeren kapsül, DEXGARD 30/30MG MR kapsül, DEXRİDON MR 30/10 MG kapsül, DOPROKİN-S ORAL süspansiyon, DUEDOM 30/10MG, DUEDOM 60/10MG, DUOLANS 15/10MG, DUOLANS 15/30MG SR, DUOLANS 30/30MG SR, LACOMBI 15/10 MG, LACOMBİ 30/10 MG, RABECOMB 20/10MG, RABECOMB 20/30MG MR, RABELIS PLUS 20/10 MG, RABELIS PLUS 20/30 MG MR.”


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar