Gündem

Rusya’dan ateşkes teklifi

 

 

Rusya’dan ateşkes teklifi

 

 

Rusya, 1 Mart’ta Suriye’de ateşkes ilan edilmesini öngörmekte olan planı ABD yönetimine sunmuş oldu. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, cevap beklediklerini söyledi.

 

 

 
ABD’li yetkililer Rusya’nın, İsviçre”nin Cenevre kentindeki görüşmeler sonrasında başarısız olunca, 1 Mart’ta Suriye’de ateşkes ilanı önerdiğini belirtmiş oldu.

Rusya Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Sergey Lavrov, Suriye’de sağlanacak ateşkes için tekliflerini ilettiklerini bunun yanında ve bu teklifler konusunda uluslararası güçlerden cevap beklediklerini söyledi. Lavrov bu açıklamayı, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’yle Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştireceği görüşme öncesinde yapmış oldu.

Öte yandan Kerry de görüşme öncesinde, Lavrov’la Suriye’de sağlanması planlanan ateşkesi ve bu ülkedeki insani sorunları konuşmak istediğini söyledi. Kerry, “Suriye’de olup biten her şey hakkında ciddi bir görüşme yapacağız” sözlerini ekledi.

Lavrov’la Kerry’nin görüşmesi sonrasında ise Münih’te Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun bir toplantı gerçekleştirmesi planları arasında yer alıyor.

‘Viyana formatı’ olarak da anılan bu görüşmelerin sonuncusu Aralık 2015’te New York’ta yapılmıştı. Bu toplantılara Rusya, ABD, Suudi Arabistan, Türkiye, İran, Mısır, Katar, Lübnan, Fransa, İngiltere ve Almanya dışişleri bakanları katılıyor. Toplantıda Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etmiş olacak.

 

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar