Gündem

Rusya, Atatürk Havalimanı saldırısı ile ilgili Türkiye’ye suçlama

Rusya, Atatürk Havalimanı saldırısı ile ilgili Türkiye’ye suçlama

Rusya’dan yapılan açıklamada yer alan, Atatürk Havalimanı saldırısı ile ilgili olarak Türkiye ve AB’ye suçlamalarda bulunuldu.

 

 

Kremlin Sözcüsü olarak görev yapan Dimitri Peskov, Atatürk Havalimanı saldırısının, Türkiye ve Avrupa Birliği’nin (AB) terörle bağlantılı olabilecek şüphelilerle ilgili Moskova’nın “sinyallerini” göz ardı etmesi sebebiyle gerçekleşmiş olabileceğini belirtmiş oldu.

 

 

Peskov, bugün düzenlenen basın toplantısında, “Rusya’nın geçmiş yıllarda birçok defa Türkiye ve AB’deki sorumluları terörizmle bağlantısı olduğundan şüphelenilen ve Türkiye ile bazı diğer AB ülkelerine sığınmış olabileceği düşünülen kişiler hakkında bilgilendirdiğini” açıklamasında bulundu.

İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 47 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı da, Peskov’a göre Türkiyeli ve Avrupalı güvenlik güçlerinin bu uyarıları göz ardı etmesinin bir sonucu olabilir.

Peskov, “Birçok durumda, Rusya tarafından gelen bu gibi sinyallere mevkidaşlarımız yeterli dikkati vermiyor veya benzer sinyallere tepkisiz kalıyor. Ne yazık ki, bu gibi saldırılar böylesi bir ilgisizliğin sonucu olabilir” diye konuşmada bulundu.

İstanbul Atatürk Havalimanı’na 28 Haziran’da yapılan saldırıda olan 47 kişi ölmüş, Ankara saldırıyı Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) gerçekleştirdiğine işaret etmişti. Ancak IŞİD, örgütün saldırıyı üstlendiğine dair olarak bir açıklama yapmadı.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar