Para piyasası
Neler Oluyor?

Rus Rublesi dolar karşısında düşüşte

Rus Rublesi dolar karşısında düşüyor

Rus Rublesi dolar karşısında düşüşte. ABD’nin Rusya’ya yönelik olası yeni yaptırımlarına yönelik endişe ve korkular nedeniyle Rus rublesi dolar karşısındaki düşüşünü devam ettirirken dolar/ruble paritesi 16 Mart 2016’dan beri ilk defa 70 seviyesini aşmış oldu.
ABD’nin, İngiltere’de eski Rus ajanı Sergey Skripal ve kızının zehirlenmesi sebebiyle Rusya’ya yönelik açıklaması beklenen ikinci tur yaptırımlar nedeni ile Rus rublesi dolar karşısında düşüşünü bugün de devam ettiriyor.

Dolar/ruble günün ilk yarısında 16 Mart 2016’dan beri ilk defa 70 seviyesinin üzerine çıkarken, Kremlin Ekonomi Danışmanı Andrey Belousov, yaptığı açıklamada, rublede yaşanan düşüşün “endişe verici” olmadığını belirtmiş oldu.

Diğer yandan, rublede son dönemde gerçekleşen değer kaybı sebebiyle ülkede enflasyon riski de artarken gözler Rusya Merkez Bankası’nın cuma gerçekleştireceği toplantıya çevrildi.

Belousov, söz konusu toplantıya ilişkin olarak da yıl sonu öncesinde faiz artırımına yönelik bir kararın “çok istenmeyen” bir adım olduğunu ifade ederek, “Faizin artırılması için bazı şartlar mevcut. Ancak yatırımları yavaşlatacağı için böyle bir adım son derece istenmeyen bir karar olur.” diye açıklamada bulundu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar