• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1848
  % -0,36
 • € EURO
  35,0041
  % -0,09
 • £ POUND
  41,0569
  % 0,02
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2171838,496
  % -2,46
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Rus krizi, Antalya’da altını sekteye uğrattı

Rus krizi, Antalya’da altını sekteye uğrattı

Antalya‘da altın uzmanlarının yaptığı açıklamaya göre içinde bulunduğumuz Haziran ayı itibarıyla geçen senenin aynı dönemine göre kuyumculuk alanın ortalama yüzde 55 ile 60 oranında iş kaybı gerçekleştiği belirtiliyor.

Özellikle de Rusya‘da gerçekleşen ekonomik kriz nedeniyle Antalya’ya uğrayan Rus turist rakamlarındaki düşüşten kuyumculuk sektörünün de büyük bir şekilde sekteye uğradığı belirtilirken çoğunlukla 14 ayar takı ya da pırlanta sahibi olmak isteyen Rus turistlerin önceki senelerde şehirdeki kuyumculuk alanına önemli bir hareketlilik kazandırdığı ifade ediliyor.

Uzmanlar ayrıca Rusya’dan ziyarete gelen turist sayısında ortalama yüzde 25 ile 30 oranında azalma, kuyumculuk sektöründe ise yüzde 55 ile 60 seviyesinde bir iş kaybına sebep olduğu belirtiyor. Gelecek dönemde bu durumu toparlasa bile zararın sene ortalaması olarak yüzde 35 ile 40 olacağı tahmin ediliyor. Turizmdeki düşüşün zincirleme şekilde bütün sektörleri etkilediği belirtilerek, genel olarak turizmin iyi ve sağlam olması bütün piyasaya hareket kazandırdığı belirtiliyor.

Genel olarak oteller dolu olduğu dönemde çiftçinin, elması, portakalı daha çok tüketildiği, üretici, işçi, tüccar para kazandığı, yerli müşterinin de daha çok gelmeye başladığı ve buna bağlı olarak para kazandığı ifade ediliyor.

Önceleri Antalya’daki kuyumcuların ülke genelinde gerçekleşen ekonomik krizi hissetmediği, nedeni ise turistin memleketinde kriz olmadığı, burada alışverişini gerçekleştirdiği ifade edilerek turizmin bu şekilde avantajlarının olduğu belirtiliyor. Fakat bu dönemde adeta dezavantajının yaşandığını belirten Uzmanlar, Rusya’daki ekonomik kriz sebebiyle cüzdanındaki para küçülen Rus turist Antalya’yı olumsuz etkilediği ifade ediliyor.

Antalya’daki uzmanlar konaklama alanındaki her şey dahil sistemi ile alışveriş gerçekleştirmek arzusunda bulunan turistin büyük alışveriş merkezlerine doğru teşvik edilmesinin de şehir merkezindeki birçok kuyumcuyu olumsuz yönde etkilediği ifade ediliyor.

Antalya’da kuyumcu miktarının giderek sürekli olarak azalma eğiliminde olduğu hatırlatmasını yapan şehir merkezinde yaklaşık 10 sene önce 700 civarında bulunan kuyumcu miktarı bugün ise 260 seviyesine indiği ifade ediliyor. Ayrıca genel olarak düğün sezonu olması nedeniyle yerli olan müşteride kış aylarına göre bir yükselişin bulunduğu bilgisi verilirken, çoğunlukla satın alınan altın takı türünün ise bilezik olduğu ifade ediliyor.

Bunun yanı sıra altın alışveriş kullanımında kredi kartı uygulamasının ortalama 4 taksit uygulamasının ise bu sektöre can simidi gözü ile bakıldığı ifade edilirken bu uygulamada yer alan 4 taksitin de yeterli olmadığı ifade ediliyor.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.