• YARIM ALTIN
  8.346,00
  % 0,05
 • AMERIKAN DOLARI
  32,9405
  % 0,04
 • € EURO
  35,9333
  % 0,00
 • £ POUND
  42,7089
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  4,5311
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3750
  % 0,12
 • BITCOIN/TL
  2222623,499
  % -1,13
 • BIST 100
  11.172,75
  % 0,15

Reza Zarrab ile ilgili ilginç gelişme

Geçtiğimiz günlerde tüm dikkatleri üzerine çekerek Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin düzenlemiş olduğu ödül töreninde aldığı “ihracat ödülü” ile tekrar gündeme gelen ünlü İşadamı Reza Zarrab’ın İstanbul Kanlıca’da bulunan yalısına kaçak kat çıkıldığı iddialarının ardından yine İstanbul Kandilli’de sahibi olduğu köşkü de yıkıp gerçeğinin dışında tekrar inşa ettiği iddia edildi.

İddialara göre Kanlıca’da yer alan yalıya ait kaçak kat yapılmasının sonrasında, tadilat işine onay veren Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, konu ile ilgili denetimden sorumlu Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nden bu belirtilen projenin dışına çıkılıp çıkılmadığı ile ilgili bilgi istediği ifade edildi. Belirtilen kurul, bunun dışında Zarrab’ın Kandilli civarındaki tarihi köşkündeki restorasyon çalışmalarının da denetlenmesinin istendiği ifade ediliyor.

İstanbul Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri öncelikle Reza Zarrab ve Ebru Gündeş çiftinin birlikte yaşadığı iddia edilen İstanbul Kanlıca’da bulunan Mehmet Arif Bey Yalılarına gittiği ve konu ile ilgili kaçak yapılaşma ve yasalara aykırı aykırı olduğu iddia edilen yenileme işlemleriyle ilgili tespitlerini gerçekleştirerek rapor olarak sundukları belirtiliyor.

Sonrasında ise ünlü iş adamı Zarrab’ın Cem Kozlu’dan yaklaşık 25 milyon dolara satın aldığı iddia edilen Kandilli’deki tarihi köşk ve arazisindeki çalışmaları denetledi. 1986 senesinde korunması zorunlu kültür varlığı olarak belirlenen köşkü yıkarak yeniden inşa ettiği iddia edilen Reza Zarrab’ın fazla bir kat daha inşa ederek köşkü aslına uygun yapılmadığı belirtildi. Bunun dışında bahçedeki bazı ağaçların alınarak yerine 3 katlı betonarme bir bina yapıldığını gözlemleyen Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri devam etmekte olan bu inşaat çalışmasını durdurdu.

İranlı ünlü işadamı Reza Zarrab’a ait olduğu iddia edilen hem Kanlıca’daki 2 adet yalı hem de Kandilli’de bulunduğu belirtilen tarihi köşk için düzenlenen denetim raporu 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun temmuz ayında düzenlenecek olan toplantısında görüşüleceği iddia edildi. Ayrıca belirtilen kurul’un yasalara ve genel mevzuata aykırı bir yapılaşma olması sebebiyle inşaat sahipleri ile ilgili suç duyurusunda bulunulması beklendiği ifade ediliyor.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.