Gündem

Protestolar borsa ve doları da etkiledi

26266064
Protestolar borsa ve doları da etkiledi

Protestolar borsa ve doları da etkiledi. Kobani sebebiyle düzenlenmekte olan protesto eylemlerinin yarattığı korkular borsa ve Türk lirasını olumsuz etkiledi. Borsada kayıplar yüzde 1.8’e ulaşmışken, dolarda da yükseliş izlenmekte.

IŞİD güçlerinin Kobani’ye saldırılarını protestolarla yaşanan gerginlikler piyasaları de etkilenmekte bu durumda. Ayrıca IMF’nin küresel büyüme beklentileri aşağı çekmesi de gelişmekte olan ülke borsaları üzerinde baskı yaratmakta.

Borsa İstanbul güne satış eğilimi ile başlarken, endeks 72 bin 953 puana kadar gerilemiş durumda. Daha sonra tekrar 73 bin puanın üzerine çıkan borsa ilk seansın ortalarına gelinirken 73 bin 100-73 bin 200 bandında dalgalanıyor. Borsadaki kayıpla r yüzde 1.7 seviyesinde bulunuyor.

TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, yayımladığı raporda, “Kürtlerle barış sürecine yönelik belirsizlik ve siyasi riskin artmasıyla birlikte hisse senetleri ve TL’nin benzer ülkelerinkinden kötü performans göstermesini bekliyoruz. Ayrıca IMF’nin küresel büyüme tahminlerini aşağı çekmesi de gelişmekte olan ülkeler üzerinde baskı yaratıyor” dedi.

DOLARDA YİNE ARTIYOR
Benzer gerginlikler doları da gün açılışında hafifçe yukarı itti. Güne 2.28 liranın üzerinde başlayan dolar saat 10.40 itibariyle yüzde 0.7 yükselişle 2.2870 TL seviyesinde bulunmakta.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar