Para piyasası

Petrol Fiyatları Ne Durumda?

Petrol Fiyatları Ne Durumda?

 

Petrolün Önemi

 

Petrol Fiyatları Ne Durumda? İnsanlar için en önemli kaynakların başında petrol, doğal gaz, elektrik, mazot ve güneş kaynakları gelir. İnsanlar için önceki dönemlerde güneş tek başına yetmekteyken günümüzde birçok kaynak bulunmasına rağmen doyumsuz bir hal almış insanlara günümüz kaynakları bile yetmemektedir. Günümüzde en fazla kullanılan enerji kaynakları petrol, doğal gaz ve elektrik olarak sıralanır. Çok kullanılmasından dolayı da fiyat olarak yüksektirler. Bu kaynaklar insanların hemen hemen her ihtiyacına karşılık verebilmektedir. Özellikle insanların ısınma ve ulaşım gibi ihtiyaçları bu kaynaklar tarafından karşılanır. Teknoloji ve sanayi çağı olarak nitelendirilen günümüz bu kaynaklara muhtaç hale gelmiştir.

 

 Petrol Fiyatları Ucuzlamaz

 

Petrol kaynaklarında yetersiz olan ülkeler dışa bağımlı olduğu için sürekli ithal etmesi gerekmektedir. Bu durumdan dolayı petrol fiyatı alım ve satım fiyatları arasında oldukça büyük farklar vardır. Dünya ekonomisinde petrol varillerinin fiyatı düşse de Türkiye’de herhangi bir indirim uygulanmamakla birlikte petrol fiyatları gün geçtikçe artmaktadır. Petrol fiyatlarının diğer bir durumu ise deniz turizminde ucuzken kara yolları taşıtlarında oldukça fazladır. Deniz taşıtlarına uygulanan petrol fiyatları ile kara yolu taşıtlarına uygulanan fiyatlar arasında yarı yarıya fiyat farkı bulunmaktadır. Petrol fiyatlarının günümüz şartların da ucuzlaması yakın zamanda öngörülmemekle birlikte daha da artacağı tahmin edilmektedir. Petrol kaynağına alternatif bir kaynak üretildiği zaman petrol fiyatları ucuzlamaya başlayacaktır. Şu an için varil fiyatları düştüğü zaman bile zam gelen bir kaynak olan petrolün fiyatı oldukça fazladır.

 

 Türkiye’de Alternatif Kaynak

 

Türkiye’de en pahalı kaynak olarak petrol kullanılmaktadır. Petrole alternatif olarak özellikle arabalarda elektrik enerjisi düşünülmektedir. Bunun yanında %50’den fazlası Türkiye de bulunan bor mineralleri de petrole alternatif kaynaklar arasında düşünülmektedir. Bu alternatif kaynaklar hazır hale geldiğin de petrol fiyatları düşecektir.

 

Petrol Fiyatları Ne Durumda?

Petrol Fiyatları Ne Durumda? İnsanlar için en önemli kaynakların başında petrol, doğal gaz, elektrik, mazot ve güneş kaynakları gelir.

User Rating: Be the first one !

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar