Gündem

Petrol fiyatları 1 yılda 100’e yakın değişti

Petrol fiyatları 1 yılda 100’e yakın değişti

Petrol fiyatları 1 yılda 100’e yakın değişti. Ülkemizdeki petrol fiyatları devamlı olarak değişkenlik gösteriyor. Özellikle de döviz kurlarındaki sürekli olan dalgalanma neticesinde petrol rakamlarında yeni ayarlamalara da sebep oluyor. Tüm bu gelişmelerle birlikte devamlı olarak zam ve indirim yapıldığı haberleri günlük olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu hareketli haberlerin adeta günlük yaşanır hale geldiği günümüzde yarın ya da 1 hafta sonra petrol fiyatının ne olacağı konusunda ön fikir oluşturmak zor hale geldi.
Ülke genelinde Starpet Garzan Akaryakıt Dağıtım Pazarlama A.Ş. tarafından verilen bilgilerin ışığında 1 Haziran 2014 tarihi ve 1 Haziran 2015 tarihleri içerisinde motorin yakıta 10 defa, genel itibarıyla benzine 12, gazyağına ise tam 16 kez zam yapıldığı bildirildi. Belirtilen tarih diliminde motorin fiyatları yaklaşık 14, benzin fiyatları ortalama 19, gazyağı fiyatları ise yine yaklaşık 9 defa indirim yaşadığı belirtilmişti.

Geçen bir senelik dilim içinde 2 haneli rakamlarla düşüp çıkan petrol fiyatlarında sene sonunda gerçekleşen belirgin fark ise genel itibarıyla kurşunsuz benzin fiyatlarında -0,35 TL, motorin fiyatlarında yine -0,37 TL ve gazyağı fiyatlarında ise yaklaşık -0,44 TL seviyesinde gerçekleşti.

7 Haziran seçimleri öncesinde akaryakıt fiyatları bu şekilde bir farklılık yaşadığı belirtilirken yapılan genel seçimin sonrasında ise ifade edilen akaryakıttaki temel zam oranları ise ilerleyen yılda da aynı tablonun gerçekleşebilme ihtimalinin olduğu bilgisine yer verdiği öğrenildi.

Yaklaşık olarak geride kalan bir senelik zaman diliminde akaryakıttaki fiyat değişiminin en az yaşandığı ay olarak geçen yıl olarak bilinen Ağustos 2014 tarihi oldu. Geçen yıl ağustos ayı dilimi içerisinde yalnızca 1 defa rakamlarda değişiklik yapıldı. 95 oktan kurşunsuz benzin rakamlarında yaklaşık yüzde 1,19 seviyesinde indirim gerçekleşirken senenin rekortmeni ise petrolde yaklaşık 15 farklı rakam değişikliğinin gerçekleştiği belirtilen 2015 yılı Ocak ayı olduğu belirtildi. 1 ile 31 Ocak tarihleri içinde akaryakıt rakamlarına 6 defa kritik zam olduğu ve, 9 defa da indirim yapıldığı belirtildi.

2015 yılının ilk döneminde gerçekleşen bu kıpırdanma, genel seçimlerin gerçekleştiği Haziran ayına kadar sürdü. 2015 yılının Şubat ayında ise 10, yine 2015 yılı Mart ayında 9, aynı yılın Nisan ile Mayıs aylarında ise yaklaşık 8 kez fiyatta değişiklik olduğu belirtildi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar