Para piyasası

Petrol 10 dolara düşebilir

Petrol 10 dolara düşebilir

Petrol 10 dolara düşebilir Petrol fiyatlarının son olarak 12 yılın en düşük rakamı olan varil başına 30 dolara gerilemesi üzerine birçok uluslararası finans kuruluşu gibi Standard Chartered de bu yıl için beklentilerini aşağı yönlü revize etmiş oldu. Merkezi Londra’da bulunan uluslararası finans bankası Standard Chartered, küresel kuruluşların içinde ve aynı zamanda en düşük fiyat analizi yaparak, petrol fiyatlarının bu yıl varil başına ortalama olarak 10 dolara kadar düşebileceği uyarısında bulundu.

Standard Chartered, hazırlamış olduğu inceleme “Emtia Yol Haritası” adlı raporda, Çin ekonomisiyle ilgili endişelerin şu ana kadar petrol fiyatlarındaki ve rakamlarındaki aşağı yönlü hareketi yüksek oranda etkilediğini belirterek, dünyanın en büyük ikinci ekonomisindeki toparlanmanın hemen gerçekleşmeyeceğini açıklamasında bulundu. Küresel petrol piyasasındaki dengeyi, arz ve talep gibi temel ilkelerin artık etkilemediğini savunmakta olan Standard Chartered, petrol fiyatlarının diğer finansal varlıklardaki ve ABD doları ile hisse senedi piyasalarındaki dalgalanmalardan büyük ölçüde etkilendiğinin altını önemle belirtti. Raporda, dünyanın en büyük ham petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan’ın düşük petrol fiyatlarına sessiz kaldığı anımsatarak, piyasadaki yüksek stoklar ve arz fazlasındaki artış beklentisinin, fiyatları daha da aşağı düşebileceğine dikkat çekildi.

Geçtiğimiz hafta petrol fiyatları üzerindeki yoğun finansal baskı sebebiyle bu hafta varil başına 30 dolara kadar gerilemekte olan fiyatların piyasa dengesi açısından hala yüksek olduğu açıklanan raporda, denge oluşana kadar düşüşün devam edeceği bunun yanında ve 2016’da varil başına 10 dolara kadar gerileyebileceği kaydedildi. Uluslararası yatırım bankalarından Bank of America Merrill Lynch ve Morgan Stanley, Çin ekonomisindeki büyümenin yavaşlaması, Çin’in para birimi yuanın değerinin düşürülmesi ve ABD dolarının diğer para birimlerine göre değerinin artması sebebiyle ham petrolün varil fiyatının bu yıl 20 dolara kadar gerileyebileceği uyarısında ve vurgulamasında bulunmuştu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar