Para piyasası
Neler Oluyor?

Parayı Değerlendirmenin Yolları

Parayı Değerlendirmenin Yolları

Parayı Değerlendirmenin Yolları İnsanoğlu yıllardan bu yana en iyi yatırımı yapmak için çabalamaktadır. Borsa da yatırımlarınızı yönetmeniz için size  bir ortam sunar. Gayrimenkul kadar güvenilir bir liman olmasa da alınan riskler sonucu getirisi de daha büyük olabilmektedir. Borsadaki ufak değişimler sonrası büyük paralar kazanabilirsiniz. Yatırım yaparken kar etmeniz ve karlılık durumunuzu artırabilmeniz için önerileri yapmanızda fayda bulunmaktadır.

Parayı Değerlendirme Yöntemleri

Borsa yatırım yapıyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken; düşük fiyattan alım yapın ve yüksek fiyattan satın. Fon veya hisse senetlerinin performanslarını takip etmeyin. Beğendiğiniz fon ve hisse senedini alın. Değer kazanmakta olan kağıtlarınızı anında elden çıkarmayın. İyi getirisi olan kağıtları elden hemen çıkarmaya çalışmayın. Kayıplarınız çok fazla olmadan elinizden çıkarın. Birikimlerinizi değerlendirirken tek bir fona ya da hisse senedine bağlanmayın. Farklı değerde olan fon ve hisse senetleri size zamanla avantaj kazandıracaktır. Yatırımlarınızı yaparken mutlaka uzun vadeli olarak düşünün. Portföyünüzü belirli aralıklarla gözden geçirin. Dengeli bir yatırım yaptığınıza emin olun. Yatırımlarınızdan oluşan getirileri mutlaka tekrar değerlendirin ve anaparanızın artmasını sağlayın. Böylelikle toplamda çok belirgin bir fark oluşacaktır.

Para Nasıl Değerlendirilir?

Yatırım yaparken bütün paranızı bir fona ya da hisse senedine yatırmayın. Aynı sepette değil farklı sepetlerde değerlendirin. Yani sektörsel baz da yatırımlarınızı dağıtın. Hisse senetlerini aldıktan sonra uzun vadeli olarak elde tutmak iyi bir fikirdir ama sonsuza kadar elinizde tutacaksınız diye bir şey yoktur. Hisseler alıp satmak içindir. Bir hisse senedi almadan önce harcanan zamanı aynı şekilde satarken de harcayın. Kardan zarar etmek deyimini aklınızdan çıkarmayın. Optimum seviyeden almak kadar optimum seviyeden de satmanın önemini kavrayın. Yatırımlarınızda bu kuralı ihmal ettiği için birçok yatırımcı zarar etmiştir. Paranızı değerlendirirken vergi kolaylığı sağlayan araçları seçin ve bunlardan yararlanmaya çalışın. Ama bu size fazla kazandırmıyorsa değerlendirmede bir sonraki yatırıma yönelin. Yatırım aracınızın nasıl işlediğini ve nasıl kar getirmediğini anlamışsanız bu araca yatırım yapmayın. Sizin açınızdan iyi bir fikir olmayabilir. Genellikle yatırım gruplarının şu dönemde alırsanız indirimli şeklindeki açıklamalara güvenmeyin. Yanlış olarak bir kağıdı indirimli fiyattan almaktansa doğru olan kağıdı zamanında almak daha iyidir. Hiçbir zaman kendinizi kazanç duygusuna asla kaptırmayın ve gerçekçi olmak her zaman size avantaj sağlar. Yatırımlarınız için öncelikle kendinize güvenin.

Parayı Değerlendirmenin Yolları

Parayı Değerlendirmenin Yolları

Parayı Değerlendirmenin Yolları

Parayı Değerlendirmenin Yolları İnsanoğlu yıllardan bu yana en iyi yatırımı yapmak için çabalamaktadır. Borsa da yatırımlarınızı yönetmeniz için size  bir ortam sunar.

User Rating: 4.7 ( 1 votes)

Reşat Gürsöz

Para piyasası araştırmacısı ve Ekonomist

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar