Kişisel Gelişim
Neler Oluyor?

Para Mutluluk Getirir mi?

Para Mutluluk Getirir mi?

Para Mutluluk Getirir mi? Para mutluluk getirmez, mutluluk insanın içinde olacak diyenlere bakmayın, insan dediğimiz varlık ceviz olmadığı için içinden öyle sürpriz bir mutluluk çıkma ihtimali de yok. Aşırı optimist kişisel gelişim uzmanlarının söylediklerinin aksine, insan mutluluğu dış etkenlerden bir hayli etkileniyor ve insanın sosyal bir hayvan olması, onu para da dahil olmak üzere, tüm hayata açık bir hale getiriyor. Yani para da bu etkenlerin içerisinde sadece bir tanesi ve mutluluk getirme şansına sahip. Lakin tek başına illa ki mutlu edebilecek diye bir şart da yok. Kısacası bu iş biraz tüm her şeyin uyum içerisinde olmasına bağlı diyebiliriz.

Para bir ihtiyaç mıdır?

Bir anda loto kazanıp da trilyonlara oturan, ancak bunu har vurup harman savuran, yine de mutlu olamayan ve en sonunda fakir hayatına tekrar dönen insanların hikayelerini biliriz. Bu insanlar, maalesef ellerine geçen parayı doğru bir şekilde değerlendirebilecek bilince ve deneyime sahip olmadıkları için, geçici ve sarhoş edici bir mutluluk yaşadıktan sonra ellerindeki her şeyi kaybediyorlar.

Ancak parasını doğru değerlendirmeyi bilen zenginlerin ne kadar da keyifli bir hayat sürdüklerini siz de görmüşsünüzdür. Tüm maddi değerlerini aşırı ve kısa süreli zevklerle harcamayan bu insanlar, maddi güçlerini kendilerine makul bir mutluluk satın almak için kullanıyor, ilgi duydukları konularda çekinmeden istedikleri her şeye erişebiliyorlar.

Zenginlerden konu açılınca genellikle sağlığını kaybetmiş zenginler veya çocuğu hasta doğan zenginler örnek gösterilir ve bak işte, zenginlik mutluluk getirmiyormuş denilir. Peki buna bir de fakir ailelerin içine doğmuş engelli veya sağlık problemine sahip binlerce aileyi eklersek ne olur? Olacağı şu ki, ne aile kendisini mutlu edebilir, ne de bakıma muhtaç bir çocuğun tedavi ve bakım masrafları karşılanabilir. Dolayısıyla size bu tip duygu sömürüsü içeren argümanlarla gelenlere pek de kulak asmayın.

Yapılan araştırmalar, kendi kişiliğine göre para harcayabilen insanların gayet de mutlu olduklarını gösteriyor ve hint fakiri gibi yaşamanın pek de mutluluk kaynağı olmadığı ortaya çıkıyor. Gezmeyi sevenler gezilerine para harcayabiliyor, otomobil sevenler otomobilleriyle ilgilenebiliyor, koleksiyoncular koleksiyonlarına parçalar alabiliyorlar. Sporu ve sağlığı sevenler tesislerden faydalanırken, sosyalliği sevenler ise dışarıda vakit harcayarak bu ihtiyaçlarını gideriyorlar.

Evet, belki para mutluluğu satın al butonuna basarak elde etmenizi sağlamıyor ve sağlam bir irade gerektiriyor, fakat bu iradeyi gösterebilenler onun sunduğu esas mutluluğa sahip olabiliyorlar.

Para Mutluluk Getirir mi?

Para Mutluluk Getirir mi?

Para Mutluluk Getirir mi?

Para Mutluluk Getirir mi? Para mutluluk getirmez, mutluluk insanın içinde olacak diyenlere bakmayın, insan dediğimiz varlık ceviz olmadığı için içinden öyle sürpriz bir mutluluk çıkma ihtimali de yok.

Kullanıcı Oyu: 3.8 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar