Gündem

Kısa Ve Orta Vadeli USDTRY Parite Analizi

Yurt içi seçimlerde koalisyon sonucunun çıkması ve siyasi liderlerin bir anlaşmaya varamamasıyla sert yükselişler gösteren USDTRY paritesi hareketlerine terör olayları destek sağlıyor. Her gün yeni bir şehir haberi bunun yanında ülke konumu bakımından jeopolitik risklerin artması özellikle yabancı yatırımcının tedirgin ediyor ve yurt içinden sıcak paranın kaçmasına neden oluyor. Rezervlerin erimesiyle parite 3.00 seviyesi üzerinde tutunuyor.

Peki ya bundan sonraki süreçte ne olabilir ?

Seçim belirsizliklerinin devam etmesi ve 1 kasımda tekrar sandıklara gideceğimiz erken seçim gündeminde yapılan anketler tekrar koalisyonu gösteriyor. Aynı zamanda terör olayları iç karışıklığı daha da tetikliyor ve korkulara neden oluyor. Göçmen sayısının giderek artması ve bu konuda dünyada birinci sıraya yerleşmemiz jeopolitik riskleri artırıyor. Bu nedenle orta vade de özellikle erken seçimden tekrar koalisyon çıkması durumunda USDTRY paritesinde yükselişler ivme kazanabilir.

Her geri çekilmenin bir alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gereken parite de yeni bir alım dalganın gelmesi ve günlük grafiğinde takip ettiği trendin üzerinde kalmasıyla yıl sonu hedeflerimi 3.25 ve 3.30 seviyelerine taşır.

USDTRYDaily

FED’in enflasyon yaratmak amacıyla 6 yıl sürdürdüğü parasal genişleme sürecini sona erdirmesi sonrasında faiz artırımı beklentileri gündeme geldi. Her FOMC toplantısında beklentiler yoğunlaşıyor. Belirsizlik dahilinde ekonomik göstergelerin yükselmesini bekleyen FED tüm ekonomilerin elini ayağını bağlıyor ve yatırımcıları bekleme sürecine sokuyor.

Ancak FED her toplantısında dikkatleri enflasyon oranları ve İstihdam piyasasına çekiyor. Bu bağlamda incelenen ABD ekonomik göstergeleri pek yapıcı durmuyor. Perşembe günü takip edeceğimiz eylül ayı FOMC toplantı tutanaklarında faiz artırımı beklentisi düşük. Bu nedenle küresel piyasalarda doların değer kaybetmesi USDTRY paritesinde kısa vadeli satış hareketlerini tetikleyebilir.

USDTRYH1

Saatlik grafiğinde bir üçgen formasyonu oluşturmuş görünüyor. Bu formasyon doğrultusunda 3.0385 ve FED toplantısı sonrasında faiz artırımının olmamasıyla 3.00 seviyelerine kadar geri çekilmeler yaşanabilir.

GÖKÇE KAĞITÇI

VENBEY YATIRIM ARAŞTIRMA UZMANI


Etiketler

Ahmet Bakırtaş

Matematiği seven biri olarak 1984 Yılından beri finansal piyasalar ile ilgileniyor ve takip ediyorum. O yıllardan bu yıllara kadar finansal veya finansal olmayan varlıkların grafiklerde oluşturulan değerlerin sebep ve nedenleri araştırdım. Elliott ve Dow Teorilerini orijinal makalelerinden anlamaya çalıştım. Robert Rhea, Malkiel, Benjamin Graham ve Richard Russell’in piyasaların işleyişi hakkındaki görüşleri doğrultusunda hareket edip araştırmalar yaptım. Sonuçta; Dünyada bulunan 1000 lerce finansal varlığın fiyatlarını gün gün takip ederek, test ederek, bu finansal varlıklara ait değerlerin grafiklerde rastgele, alım-satım emirleri, psikoloji veya tesadüfen oluşmadığı, aksine para gücü ve matematiksel bir yapı sayesinde oluşturulduğu yönünde somut sonuçlara ulaştım Bu konuda, kantitatif incelemeler ve testler sonucu, üstün bir tarafları ve objektif, belirgin, matematiksel ve mantıksal açıklamaları olan, kavramları açık ve net, sonuçlar hatasız, sınamaya ve teste açık bilimsel somut kanıtlar bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

8 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar