• YARIM ALTIN
  8.188,00
  % 1,54
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2118
  % 0,02
 • € EURO
  35,0207
  % 0,01
 • £ POUND
  40,9675
  % 0,13
 • ¥ YUAN
  4,4526
  % -0,24
 • РУБ RUBLE
  0,3550
  % 0,26
 • BITCOIN/TL
  2168083,631
  % 0,58
 • BIST 100
  10.739,57
  % 0,90

Kısa Ve Orta Vadeli USDTRY Parite Analizi

Yurt içi seçimlerde koalisyon sonucunun çıkması ve siyasi liderlerin bir anlaşmaya varamamasıyla sert yükselişler gösteren USDTRY paritesi hareketlerine terör olayları destek sağlıyor. Her gün yeni bir şehir haberi bunun yanında ülke konumu bakımından jeopolitik risklerin artması özellikle yabancı yatırımcının tedirgin ediyor ve yurt içinden sıcak paranın kaçmasına neden oluyor. Rezervlerin erimesiyle parite 3.00 seviyesi üzerinde tutunuyor.

Peki ya bundan sonraki süreçte ne olabilir ?

Seçim belirsizliklerinin devam etmesi ve 1 kasımda tekrar sandıklara gideceğimiz erken seçim gündeminde yapılan anketler tekrar koalisyonu gösteriyor. Aynı zamanda terör olayları iç karışıklığı daha da tetikliyor ve korkulara neden oluyor. Göçmen sayısının giderek artması ve bu konuda dünyada birinci sıraya yerleşmemiz jeopolitik riskleri artırıyor. Bu nedenle orta vade de özellikle erken seçimden tekrar koalisyon çıkması durumunda USDTRY paritesinde yükselişler ivme kazanabilir.

Her geri çekilmenin bir alım fırsatı olarak değerlendirilmesi gereken parite de yeni bir alım dalganın gelmesi ve günlük grafiğinde takip ettiği trendin üzerinde kalmasıyla yıl sonu hedeflerimi 3.25 ve 3.30 seviyelerine taşır.

USDTRYDaily

FED’in enflasyon yaratmak amacıyla 6 yıl sürdürdüğü parasal genişleme sürecini sona erdirmesi sonrasında faiz artırımı beklentileri gündeme geldi. Her FOMC toplantısında beklentiler yoğunlaşıyor. Belirsizlik dahilinde ekonomik göstergelerin yükselmesini bekleyen FED tüm ekonomilerin elini ayağını bağlıyor ve yatırımcıları bekleme sürecine sokuyor.

Ancak FED her toplantısında dikkatleri enflasyon oranları ve İstihdam piyasasına çekiyor. Bu bağlamda incelenen ABD ekonomik göstergeleri pek yapıcı durmuyor. Perşembe günü takip edeceğimiz eylül ayı FOMC toplantı tutanaklarında faiz artırımı beklentisi düşük. Bu nedenle küresel piyasalarda doların değer kaybetmesi USDTRY paritesinde kısa vadeli satış hareketlerini tetikleyebilir.

USDTRYH1

Saatlik grafiğinde bir üçgen formasyonu oluşturmuş görünüyor. Bu formasyon doğrultusunda 3.0385 ve FED toplantısı sonrasında faiz artırımının olmamasıyla 3.00 seviyelerine kadar geri çekilmeler yaşanabilir.

GÖKÇE KAĞITÇI

VENBEY YATIRIM ARAŞTIRMA UZMANI

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.