• YARIM ALTIN
  7.053,00
  % 1,96
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3670
  % 0,42
 • € EURO
  34,0210
  % 0,44
 • £ POUND
  39,6999
  % 0,36
 • ¥ YUAN
  4,3586
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,3422
  % 0,23
 • BITCOIN/TL
  1925026,545
  % -1,81
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Milyonlarca emekli bu kararı bekliyor

Milyonlarca emekli bu kararı bekliyor

Milyonlarca emekli, aylıkları karşılığında belli bir miktar promosyon alabilmek için bunun beraberinde ise SGK ile bankalar arasında yürütülen pazarlığın neticesini bekliyor.

 

 

Milyonlarca emeklinin merakla beklemiş olduğu, aylıkları karşılığında alacakları banka promosyonu pazarlığında rakamın açıklanmasını beraberinde ise, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile görüşmelerini sürdüren bankaların, bazı gerekçelerle tekliflerini yükseltmemesi geciktirmekte.
Türkiye Emekliler Derneğinin (TÜED), 2007/21 sayılı Başbakanlık genelgesiyle kamuda çalışanların maaşları karşılığında aldığı banka promosyonunun, emeklilere de aylıkları karşılığında verilmesi talebiyle gündeme gelen tartışmalar, AK Parti’nin konuyu seçim beyannamesine taşımasıyla ciddiyet kazanmıştı.
Asgari ücretin bin 300 liraya yükseltilmesi, emekli aylıklarına zam yapılması ve ticari faaliyette bulunan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin kaldırılması gibi seçim sürecindeki vaatlerini hayata geçiren hükümet, emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi için de çalışmalarını sürdürüyor.
Bu kapsamda SGK yetkilileri, Bankalar Birliği ile kamu ve özel banka yöneticileriyle görüşmeler yaparken, milyonlarca emekli yürütülen pazarlığın sonucunu merakla bekliyor.

 
‘BİR AN ÖNCE GÖRÜŞMELER NETİCELENMELİ’
TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere aylıkları karşılığında banka promosyonu verilmesi talebini yaklaşık  olarak ise 10 yıldır her platformda dile getirdiklerini belirtmiş oldu.
Promosyon taleplerinin sonuçlanması için atılan adımları ve yapılan görüşmeleri memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Ergün, şöyle konuşmada bulundu:
“Yetkililerin promosyon vaadinin üzerinden yaklaşık 7 ay geçti. Her vaadi yerine getiren hükümetin bu vaadini de hayata geçirmesini istiyoruz. Herkes üzerine düşen sorumluluğu yapmalı, bankalar da artık ayak sürümeyi bırakmalı. Kimseden hakketmediğimiz bir şeyi talep etmiyoruz. Çalışanlara verilen banka promosyonunun emeklilere de verilmesini istiyoruz. Buradan gelecek para, geçinmekte zorlanan emeklilerimiz için çok önemli olduğundan bir an önce görüşmeler neticelendirilmeli ve emeklilerimizle paylaşılmalı.”

 

[poll id=”2″]

 

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.