Gündem

Merkezin açıklamasına rağmen dolar yükseliyor

Merkezin açıklamasına rağmen dolar yükseliyor

Merkezin açıklamasına rağmen dolar yükseliyor. ABD’de faizlerin tahminlerden erken ve daha hızla yükseleceğine ilişkin işaretlerin yükselmesiyle tırmanıyşa geçen dolar 2.28 lirayı da aşmış durumda. Dolar 2,2840 TL ile 8 ayın zirvesine ulaşmış durumda.

Eylül ayı başında 2.15 lirada olan dolar yeni haftaya ise 2.27 liranın üzerinde başlangıç yaparak 2.2840 liraya kadar çıkmış durumda. Dolar 8 ayın zirvesini görmüş durumda artık. Saat 11:50 itibariyle dolar 2.2820 TL’de seyretmekte.

Merkez bankası, geçtiğimiz hafta ise doların 2.26 lirayı aşması üzerine haftalık döviz satış miktarını 10 milyon dolardan 40 milyon dolara yükselttiktan sonra dolar haftanın son günü 2.25 lira düzeyine gerilemişti.

Ancak geçen hafta ABD’de geçen haftanın son işlem gününde beklentiler doğrultusunda yüzdesel olarak 4,6 yükseleceği açıklanan 2. çeyrek gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) verisi de doların artışını da etkili olmakta.

BU HAFTA GÜNDEM ÇOK YOĞUN TALEP MEVCUT
Bu hafta yurtiçinde Fitch’in Cuma günü kredi görünümümüz hakkında yayınlayacağı değerlendirme raporu haftanın en önemli gündem maddesi olacak. Bunun haricinde enflasyon ve PMI verileri takip edilmiş olacak.
Gedik Yatırım piyasa bülteninde enflasyondaki yüksek seyir ve kredi notu ya da not görünümünde bir revize gelmesi ihtimali nedeniyle her iki gelişme de piyasasının seyri açısından son derece önemli olumlu olduğu belirtildi. Uzmanlar jeopolitik gelişmelerin de doların hareketi üzerinde önemli olabileceğini Türkiye’nin IŞİD’e karşı askeri harekatına katılması için Perşembe TBMM’ye gelecek teskerenin de piyasaların odağına girebileceğini belirtilmekte bu durumda.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar