Forex Haberleri
Neler Oluyor?

Merkez Bankasının Fonksiyonları

Merkez Bankasının Fonksiyonları nelerdir?

Merkez Bankasının Fonksiyonları Türkiye Cumhuriyeti bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Banka fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasının ve kullanacağı para politikası araçlarının doğrudan kendisi belirler. Temel amacı ile çelişmemek kaydıyla hükümetin büyüme ve istihdam politikalarını destekler. Merkez bankasının dört ana fonksiyonu;

1. Para piyasalarında istikrarın sağlanması

2. Bankaların bankası olarak hizmet görmesi

3. Likitidenin son kaynağı olarak görev yapması

4. Devletin bankacılığını yapmasıdır.

Para politikası: Nihai hedeflere ulaşabilmesi için para politikası araçlarının kullanıma ifade etmektedir. Para politikası araçları ile nihai hedefler arasındaki ilişkili yansıma mekanizması olarak isimlendirilmektedir. Bu anlamda yansıma mekanizması temel makro ekonomik değişkenleri para politikasındaki değişmelere duyarlılığını yansıtmaktadır. Para politikasındaki değişme politika araçlarındaki değişmeyle başlamakta ve politika araçlarındaki değişmelere ekonomi tam olarak uyum sağladığında sona ermektedir.

Merkez Bankasının Fonksiyonları

Merkez Bankasının Fonksiyonları Türkiye Cumhuriyeti bankasının temel amacı fiyat istikrarını sağlamaktır. Banka fiyat istikrarını sağlamak için uygulayacağı para politikasının ve kullanacağı para politikası araçlarının doğrudan kendisi belirler.

User Rating: 4.5 ( 1 votes)

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

3 Yorumlar

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar