Gündem
Neler Oluyor?

Merkez Bankası zorunlu karşılıklara ödenen faizi yükseltti

Merkez Bankası zorunlu karşılıklara ödenen faizi yükseltti

Merkez Bankası, Türk Lirası zorunlu karşılıklara ödenen faizi yüzde 7’den yüzde 13’e doğru oranı yükseltti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankalara gönderdiği bir yazı ile 21 Eylül’den itibaren bankaların TCMB’de tutmakla yükümlü oldukları zorunlu karşılıkların TL olan kısmına ödediği faizi yüzde 13 olarak uygulanacağını duyurusunda bulundu.

Reuters’a bilgi veren bankacılar, daha önce bu oranın yüzde 7 olarak uygulandığını belirtmişler idi.

Üst düzey bir bankacı uer alan açıklamada ise “Karar zorunlu karşılıkların TL olarak tutulmasını teşvik edilmesini sağlıyor. TCMB’nin geçen haftaki PPK kararı ardından alınan zorunlu karşılık faizlerinde yapılan artış banka tercihlerine göre bir miktar dövizin serbest kalmasını sağlayabilecek” dedi ve sözlerine şunları ekledi.

[su_quote]Banka olarak zorunlu karşılık olarak tutuğu TL’de yeterince getiri elde edemezseniz döviz olarak daha çok tutmayı tercih edebilirsiniz. Bu nedenle karar TL varlıkların cazibesini artıracak. TCMB’nin ilgili adımının PPK faiz artışının ardından atılması ile birlikte parasal aktarım mekanizmasına da katkıda bulunacağını öngörüyoruz.[/su_quote]

Bankalar elde ettikleri mevduata karşılık olarak ise bu mevduatın belirlenmiş bir oranını Merkez Bankası’nda tutmakla yükümlü.

Diğer yandan ise yer alan haberde TCMB’nin rezerv opsiyonu mekanizması ile bankalar TL olarak tutmaları gereken zorunlu karşılıkların bir bölümünü yabancı para ya da altın olarak da tutabiliyorlar. Bunun beraberinde ise Bankalar ise tutmakla yükümlü oldukları zorunlu karşılıkları hangi para biriminden tutacaklarını ise belirlenen limitler dahilinde kendileri belirleyebiliyorlar.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar