Gündem

Merkez Bankası Faizleri Arttırdı

Merkez Bankası Faizleri Arttırdı

Merkez Bankası Faizleri Arttırdı. Merkez Bankası, faiz oranlarını 1,25 puan yükseltti ve yüzde 17.75’e çıkarmış oldu. Faiz artışı piyasa beklentilerinin üzerinde gelmiş oldu.

Merkez Bankası, bir ay içerisindeki ikinci faiz artışını da yaptı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısının sonrasında ise yapılan açıklamada faizlerin yüzde 16.50’den yüzde olarak 17.75’e çıkarıldığı belirtilmiş olundu.

BEKLENTİLERİN ÜZERİNDE GELDİ

Merkez Bankası’nın 1.25 puanlık faiz artışı piyasa beklentilerinin üzerinde geldi. Ekonomistlerin bir kısmı Merkez’den faiz artışı beklemezken bunun beraberinde ise, bir kısmı da 0.50 puan ile 1 puan arasından artış beklentiler arasında yer alıyordu.

Merkez Bankası geçtiğimiz haftalarda da olağanüstü toplanarak faizleri yüzde 13.5’ten yüzde 16.5’e çıkarmıştı.

MERKEZ’İN AÇIKLAMASI

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamalarda ise şunlara yer verilmiş olundu:

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korurken iç talep daha ılımlı seyretmektedir. Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır. Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir.

“SIKI DURUŞ SÜRECEK”

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar