Gündem

Memurlar bu tarihe dikkat

Memurlar bu tarihe dikkat. Toplu sözleşmeye göre yer alan haberde ise, yılın ikinci yarısında yüzde 4 zam alacak devlet memurları ve emeklilerin gözü, enflasyon farkı için ilk 6 aylık enflasyonun belli olacağı 3 Temmuz Pazartesi gününe çevrilmiş oldu.

 

 

Memurlar bu habere dikkat. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) enflasyon rakamlarına göre yer alan haberde ise, memur maaşlarına da baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta yüzde 0,45 yükseldi, senenin ilk 5 ayındaki artış ise yüzde 6,18 oldu. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara oluşturulan yüzde 3’lük yükseliş aşılmış oldu.

Maaşlara yansıyabilecek fark amacıyla gözler, 3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon rakamlarına çevrilirken, haziran ayında TÜFE sabit kalsa bile, devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, yüzde 3’ün üstüne yüzde 3,18 enflasyon farkından yararlanacak. Bu ay fiyatlarda yüzde 3’ten daha az değer kaybı ile olması durumunda bile maaşlara enflasyon farkı yansıyacak.

Toplu sözleşme gereğince, enflasyon farkı, 6 aylık dilimler durumunda hesaplanıyor. Haziran ayı tüketici fiyat endeksinin, 2016 Aralık ayına göre 6 aylık değişim dengesinin yüzde olarak ise 3’ü aşarsa memurlara enflasyon farkı ödenecek. Memurlar 2017’nin ilk 6 ayı amacıyla yüzde 3 zam almıştı.

 

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar