Gündem
Neler Oluyor?

Memur ve memur emeklisi zam yasal süre doldu

Memur ve memur emeklisi zam yasal süre doldu. Sendika ve hükümet temsilcilerinin memurlara yapılacak zam oranıyla ile ilgili olarak yapılan görüşmelerde yasal süre sona ermiş oldu. Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın konu ile ilgili olarak “5. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde görüşmelerinde uzlaşma sağlanamamıştır” açıklaması yer aldı.

Memur ve memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal haklarını belirlemiş olacak 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde yasal olarak belirlenen müzakere süresi sona erdi. Sürenin sona ermesi sebebiyle toplu sözleşmeyle ilgili Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvuru süreci başlamış oldu.

Hükümet ve memur sendikaları arasında yer alan haberde ise 20 günlük süre zarfında sözleşme konusunda mutabakat sağlanamadı.

Anlaşma için belirlenen zamanın dolmasıyla beraberinde ise toplu sözleşmede Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna başvuru aşamasına gelindi. Bu sürecin işlemesi için memur sendikaları ya da hükümetin 21-23 Ağustos tarihlerinde Hakem Kuruluna başvurması gerekiyor. Başvuruyla devreye girecek Kurul, en geç ay sonuna kadar karar verecek ve bu karar bağlayıcı olacak.

Konu ile ilgili açıklama yapmakta olan Memur-Sen Genel Başkanı olarak görev yapan Ali Yalçın “5. Dönem Toplu Sözleşmesi görüşmelerinde görüşmelerinde uzlaşma sağlanamamıştır” diye belirtilmiş olundu.

HÜKÜMETİN SON TEKLİFİ YÜZDE 4+4’TÜ

Görüşmeler kapsamında hükümet, 16 Ağustos’ta Kamu İşveren Heyeti adına ilk zam teklifini açıklamıştı.

2020’nin ilk altı ayında yüzde 3,5, ikinci altı ayında yüzde 3, 2021’nin ilk altı ayında yüzde 3, ikinci altı ayında yüzde 2,5 zamdan oluşan bu teklif, memur konfederasyonlarınca kabul görmemişti.

Bunun üzerine hükümet, 18 Ağustos’ta 2020’de yüzde 4+4, 2021’de yüzde olarak 3+3 zamdan oluşan yeni teklifte bulunmuş idi.

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar