Gündem

MB, konuttaki fiyat artışının nedenini açıkladı

 

MB, konuttaki fiyat artışının nedenini açıkladı

 

Merkez Bankası çalışmasına göre, Türkiye genelinde konut fiyatlarında meydana gelen nominal artışın yaklaşık dörtte biri, reel artışların ise yaklaşık yarısı kalite yükselişlerinden kaynaklanmakta olduğu gözlendi.

 

“Türkiye Konut Fiyat Endeksi’nin Kalite Değişimi Etkisinden Arındırılması: Hedonik Konut Fiyat Endeksi” başlıklı ekonomi notu bankanın internet sitesinde yayımlaması yapıldı. 2010–2014 yılları arasında Türkiye’de konut fiyatlarının yüzde olarak 50’nin üzerinde nominal artış gösterdiği ve bazı bölgelerde fiyatların iki katına çıktığı belirtilen çalışmaya göre bu yükseliş konut piyasasındaki dinamiklerin dikkatle takip edilmesini gerekli kılıyor. Çalışmaya göre Türkiye’de konutların gözlemlenebilen özellikleri zaman içinde kontrol edilerek fiyatlardaki kalite artışı etkisi ölçülmeye ve bu etkiden arındırılmış olarak ise bir fiyat endeksi üretilmeye çalışılıyor. Bulgular, zaman içinde konutların kalitesinde önemli yükselişler olduğunu ortaya koymakta ve gözlenen fiyat artışlarının tamamının reel değerlenme olarak tanımlanmasının yanlış olabileceğini önemle vurgulandı.

Reklam
Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/finanspara.com/httpdocs/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar