DünyadanPara piyasası

Mart ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü

Mart ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü

Mart ayından bu yana en düşük seviyeyi gördü. Altın fiyatları FED’in faiz artırımına yönelik yeni işaretler sunabilecek Amerikan istihdam verisi öncesinde son 3 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Buna göre yatırım aracı olan altının ons fiyatı Amerika’da bugün belirlenecek olan istihdam rakamlarının faiz artırımı beklentilerini sağlamlaştıracağı söylentileri ile, yaklaşık yüzde 0.5 seviyesindeki düşüşle birlikte ons başına yaklaşık 1,162.84 dolara düştüğü belirtildi. Buna göre altının fiyatı uluslararası piyasalarda 19 Mart tarihinden bu zamana kadar en düşük seviyesine gerilediği belirtiliyor.

Altının ons fiyatı sabah saatlerinde 0.59 düşüşle 1.164 dolar seviyesinden işlem gördüğü belirtilirken

Amerika’da açıklanacak olan geçtiğimiz ayın tarım dışı istihdam oranının yaklaşık 233,000 artması tahmin ediliyor. Buna göre, istihdam geride bıraktığımız 16 ayın 15 ayında yaklaşık 200,000’in üzerinde artış göstermiş olcağı iddia ediliyor.

Altın ile ilgili olarak Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün bu yılın ilk 5 ayında ürettiği cumhuriyet altını, geçen yıla göre yüzde 55 azaldı.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğünün bu senenin ilk 5 ayında ürettiği cumhuriyet altını rakamları geçen seneye göre ortalama yüzde 55 düşüş gösterdiği belirtiliyor.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü verilerinden öğrenilen bilgilere dahilinde, geçen senenin ocak-mayıs ayı döneminde yaklaşık 6 milyon 296 bin 583 çeyrek altın, yarım, tam, Ata lira ve beşlik altın basımı oluşturulduğu belirtiliyor.

Bu rakamlardan ortalama 4 milyon 801 bin 920 kadarı çeyrek, 665 bin 815’i yarım altın, 749 bin 853’ü tam, 81 bin 158 kadarı Ata lira, 837’si ise beşlikten oluştuğu belirtildi.

İçinde bulunduğumuz 2015 yılının mayıs ayı sonu itibarıyla altın üretim rakamları, geçen seneye göre yüzde 55 azalış göstererek yaklaşık 2 milyon 849 bin 483 olduğu belirtildi.

Ayrıca bu belirtilen dönem içinde 2 milyon 195 bin 390 çeyrek, 346 bin 480 yarım, 279 bin 837 tam, 27 bin 32 Ata lira, 744 beşlik altın üretildi.

Ayrıca uzmanların yaptığı açıklamalara göre altının durgun seyrine devam ettiğini ifade ederek, özellikle ramazanda işlerin durma noktasına geldiğini belirtiliyor.

Darphanenin, piyasadan gelen siparişe göre basım yapıldığı, yaşanan bu bariz düşüşün üretimi de etkilediğini belirten uzmanlar geçtiğimiz sene işlerin bu seneye göre iyi olduğu, genel piyasada yaprak bile oynamadığını belirtirken bu fiyatların aniden düştüğü dönemde altın taleplerine yetişilmez olduğu belirtilirken genel seçimler, ramazan, hükümet belirsizliği derken insanlar ellerindeki parayı ya da altını saklamayı tercih ettikleri belirtildi.

 


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar