Gündem

Maliye Bakanlığı 2300 kişi ile alıyor

Maliye Bakanlığı 2300 kişi ile alıyor. Maliye Bakanı Ağbal, bakanlığa alınacak personel konusunda bilgi verdi. Bakan Ağbal “Gelir uzmanlığına 2 bin, vergi müfettişliğine de 300 kişi personel alımı yapacağız. Bir de, maliye uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı var ama bu konularla ilgili de çalışmalarımız halen bitmedi, devam ediyor, inşallah yakın bir zamanda hem uzmanlıkta, hem de müfettişlikte sınavlar açacağız.” dedi. ” dedi.

 

Maliye Bakanlığı 2300 kişi ile alıyor
24 TV’ye konuşan Ağbal “Yaklaşık 300 civarında vergi müfettişi alımı planlıyoruz. Yine gelir uzmanlığı sınavında da 2 bin kadar bir sayı planlamamız var. Bu konuda Başbakanlıkla gerekli yazışmaları yapıyoruz. Gelir uzmanlığında 2 bin, vergi müfettişliğinde 300 ama bir de maliye uzmanlığı ve defterdarlık uzmanlığı var. Bu konularla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor. Dolayısıyla o çalışmalar bittiğinde de Maliye’de bu sene inşallah önümüzdeki aylarda ciddi anlamda idareyi kuvvetlendirecek genç arkadaşlarımızı alacağız” dedi.

Başlatılan istihdam seferberliğinin işletmeler tarafından olağanüstü ilgi gördüğüne dikkati çeken Bakan Ağbal, “Önümüzdeki şubat ayına ilişkin istihdam rakamları açıklanmaya başladığı andan itibaren, zaten bu rakamların tersine döndüğünü hep beraber göreceğiz. Onun için istihdamda herhangi bir paniğe gerek yok” diye konuştu.

15.03.2017 Yani bugün açıklanan işsizlik rakamlarını da değerlendiren Bakan Ağbal, işsizlik oranlarında yukarı yönlü bir trend olsa bile Türkiye ekonomisinin hala istihdam yaratmaya devam ettiğini belirtti..

 

Maliye Bakanlığı 2300 kişi ile alıyor
Maliye Bakanı Ağbal, istihdamın sürekli arttığını ancak aynı zamanda iş gücüne katılma oranının da yükseldiğini, daha fazla insanın iş aradığını dile getirdi. Ağbal, şunları kaydetti:
“Dolayısıyla biz zaten bu gelişmeleri görerek olağanüstü yeni bir milli seferberlik başlattık. Bugün TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamları aralık ayına ilişkin. Yani bizim istihdamda başlattığımız milli seferberlik programından önceki döneme ilişkin bir gelişme. Bu da şunu gösteriyor, hükümet olarak istihdamdaki gelişmeleri çok dikkatli bir şekilde izledik ve istihdamda milli seferberlik projesini de Sayın Cumhurbaşkanımızın himayesinde başlattık. Bu projenin ne kadar isabetli olduğunu aralık ayı rakamları da gösteriyor. Biz bu programa ocak ayı içerisinde başladık, Şubat ayı içerisinde Çalışma Bakanımız da zaman zaman rakamları veriyor, bir anda ilave 250 bin Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan kayıtlar artı, yani istihdamda başlattığımız bu seferberlik karşılığını gösterdi. Dolayısıyla bundan sonra, özellikle şubat ayından sonra başlamak üzere işsizlik rakamları tekrar aşağı yönlü gelecek, istihdamdaki artış oranı da yukarıya gidecek.”
Başlatılan istihdam seferberliğinin işletmeler tarafından olağanüstü ilgi gördüğüne dikkati çeken Ağbal, “Önümüzdeki şubat ayına ilişkin istihdam rakamları açıklanmaya başladığı andan itibaren, zaten bu rakamların tersine döndüğünü hep beraber göreceğiz. Onun için istihdamda herhangi bir paniğe gerek yok.” diye konuştu.
Bakan Ağbal, tapu harçlarında yaptıkları indirimle özellikle konut ve iş yeri stokunda piyasada bir canlanma meydana geleceğine işaret ederek, “Tahminlerimize göre bunun bütçemize yaklaşık 900 milyon liraya yakın bir maliyeti olacak ama ekonomide meydana getireceği çarpan etkisi, bu maliyeti başka vergilerle elde edeceğimiz gelirlerle aşağı çekecek.” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar