Para piyasası

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

Küresel piyasalar pozitif seyrediyor

 

Küresel piyasalar, ABD’de faizlerin yakın dönemde yükseltileceği endişelerinin hafiflemesiyle beraberinde yükselen risk iştahına paralel olarak artıda seyretmekte olduğu gözlendi.

 

 

Küresel piyasalar pozitif seyretmekte.
Wall Street’teki yükselişi izleyen Asya borsaları, ABD’de faizlerin yakın dönemde yükseleceği endişelerinin hafiflemesiyle beraberinde artan risk iştahına paralel olarak artıda seyretmekte olduğu gözlendi.
Dolar ise Fed Başkanı Janet Yellen’in para politikasında sıkılaşmanın devamı hakkında verilen bilgide ise temkinli konuşmasının sonrasında ise euro karşısında yedi haftanın en düşük seviyelerine yakın seyrediyor.
Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 0.1 artış gösterdi. Küresel büyüme ve Çin ekonomisi hakkındaki endişelerle yılın ilk çeyreğinde volatil hareket eden endeks çeyreği yüzde 1.2 artı seviyede kapatmaya hazırlanmakta olduğu gözlendi.
Yellen’in Salı günü Fed’in faiz artışı konusunda temkinli davranması gerektiğini belirterek, son dönemde yeni bir faiz yükselişinin yakın olabileceğine dair sinyaller veren diğer Fed üyelerinden farklı bir tavır ortaya koydu. Yellen’in açıklamaları sonrası piyasalarda risk iştahı güçlendi.
Chicago Fed Başkanı Charles Evans da dün Yellen’inkine benzer ifadeler kullanarak, Nisan’da faiz artırılmasının önünde düşük enflasyon gibi temel engeller bulunduğunu ifade etti.
Fed yetkililerinin parasal sıkılaşma hakkındaki temkinli açıklamalarının etkisiyle ABD’nin S&P 500 endeksi günü yüzde 0.4 artıda kapatırken, oynaklık endeksi VIX yüzde 1.9 düşüşle Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeyi görmüş oldu.

 

[poll id=”2″]

Dolar 2.75 TL olur mu?


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar