Para piyasası

Küresel piyasalar dalgalı seyrediyor

Küresel piyasalar dalgalı seyrediyor

Küresel piyasalar dalgalı seyrediyor. ABD’de cuma günü açıklanmış olan perakende satışlar ve New York Fed imalat sanayi endeksinin beklentilerin ve tahminlerin belirgin şekilde altında kalmasının sonrasında ABD 10 yıl vadeli tahvil faizi yüzde 1,99 ile son 3 ayın en düşük rakamına gerileme gösterirken, New York borsasında kayıplar yüzde 2’yi aşmış oldu.

Bugün ise resmi tatil sebebiyle New York borsasında işlem yapılmayacak. Avrupa tarafında ise bilgilerde, cuma günü Euro Bölgesi’nde açıklanan dış ticaret fazlası beklenti ve tahminlerin üzerinde gerçekleşmesine karşın Avrupa borsalarında küresel piyasalardaki dalgalı seyrin etkisiyle sert düşüşler yaşanmış oldu. Euro/dolar paritesi 1,0850 – 1,0950 dar bandı içinde yer alan yatay seyrini devam ettirirken, analistler ise inceleme de Avrupa’da bugün veri gündeminin zayıf olduğunu ifade ediyor. Cuma günü Almanya’da DAX 30 yüzdesel oranda ise 2,54 endeksi 1,67, İngiltere’de FTSE 100 endeksi yüzde olarak 1,93 ve Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 2,38 değer kaybetmiş oldu.

Asya tarafında ise Japonya’da sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verilerinin beklenti ve tahminlerden kötü gelmesinin sonrasında ise Japonya’da Nikkei 225 endeksi günü 1,12 değer kaybı ile tamamlarken, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzdesel olarak 0,42 artışla seyrediyor. Analistler, İran’a uygulanan yaptırımların ilk önce petrol ve emtia fiyatları olmak üzere piyasalar üzerindeki etkilerinin yanında takip edileceğini belirterek, 28 doların altına kadar gerileme gösteren petrol fiyatlarını küresel piyasalar üzerindeki satış baskısını sürdürebileceğini vurgulanmakta. Yurt içinde ise küresel pay piyasalarının ABD’de açıklanmış olan makroekonomik verilerin beklentili ve tahminlerin altında kalması ve zayıflayan petrol fiyatlarıyla sert bir şekilde değer kaybetmesi geçmesi, Borsa İstanbul (BIST 100) endeksi üzerinde de baskı oluşturmuş oldu ve endeks cuma günü yüzdesel olarak 1,22 düşüşle 71.062,00 puandan kapanış gösterdi. Cuma günü küresel piyasalarda devam etmekte olan dolar talebi ile 3,04’ün üzerini gören dolar/TL ise bugün ise başlangıçta Asya piyasalarında 3,05 rakamını aşarak 3,0526’yı görmüş oldu.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar