Para piyasası

Kur savaşları başladı

Kur savaşları başladı

Kur savaşları başladı. Yen ve euroda yaşanmakta olan yukarı yönlü hareket, Avrupa ve Japonya’daki para politikası yetkililerini yeni teşvikler yapmaları işleminde tehdit ederken küresel çapta kur savaşları yeniden gözüktü.

Japon para birimi olarak kullanılan yen, dolar karşısında son dört haftadır üçüncü kez artış gösterdi. Euro da benzer para birimlerinin çoğu karşısında değer kazanmış oldu. Hedge fonları yenin güçleneceği yönündeki pozisyonlarını son üç senenin en yüksek seviyesine kadar yükselirken, euronun değer kaybedeceğine ilişkin olarak pozisyonlarınıysa azalmış durumda. Doları desteklemesi muhtemel olan faiz artırımlarıyla ilgili görünümün piyasalardaki volatilite ve tahminlerden düşük gelen ekonomik veriler sebebiyle kötüleşmesiyle, dolar her iki para birimi karşısında da değer kaybetmiş oldu.

Fed ve küresel merkez bankaları arasında büyümekte olan para politikası ayrışması gibi nedenlerle, ABD ekonomisinin Çin’deki ekonomik duraksamadan tamamen kaçamayacağına dair belirtiler sebebiyle duraksayabilir. Bu durum doların üzerinde baskı oluşturmakta iken, Japonya ve Avrupa merkez bankalarının hedeflerinin önüne de bir set koyabilmekte olduğu gözlendi. Her iki merkez bankası da para birimlerinde(euro ve yen) değer kaybedince bu durumdan faydalanıyor.

State Street’ten Lee Ferridge, yen/dolar kurunda 115 yen, euro/dolar kurundaysa 1.15 dolar rakamının geçilmesi durumunda Avrupa ve Japonya merkez bankalarının ek parasal genişleme kartını kullanabileceğini düşündürüyor.

Ferridge, “Kur savaşları hala yaşıyor ve sağlıklı. Eğer dolar değer kaybetmeye başlarsa, AMB ve BoJ tekrar devreye girecektir. State street yaklaşık 2.2 trilyon dolarlık fon yönetmekte olduğı gözlendi.

 

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar