Gündem

Kriz Avrupa’yı vururken Türkiye’ye yaradı

Kriz Avrupa’yı vururken Türkiye’ye yaradı

Kriz Avrupa’yı vururken Türkiye’ye yaradı. Hafta sonu gerçekleştirilen Yunanistan referandumu sonucunda Avrupa’nın hiç istemediği bir sonucun çıkması ile birlikte IMF Başkanı Lagarde komşu ülke Yunanistan’daki referandum neticesi ile ilgili olarak, “IMF pazar günü gerçekleştirilen referandumdan önemli bir sonucu ve neticeleri ortaya koydu. Durumu yakından takip ediyoruz. Talep edilmesi halinde anında yardıma hazırız” şeklinde ifade etmesi tüm finans piyasaları tarafından olumlu karşılandı. Ayrıca Lagarde’ın bu önemli bir açıklama olarak görülmesi IMF’in krizdeki Yunanistan’a finansal bir destekte bulunabileceği yönünde fikirlerin yaygınlaşmasına neden oldu.

Referandum sonucu ile ilgili olarak AB Konseyi Başkanı olan Donald Tusk, Yunanistan’daki referandum sonucunda “Hayır” gibi bir sonucun ortaya gelmesi ile birlikte Euro Bölgesi liderlerini 7 Temmuz gecesi Brüksel’de çok önem arzeden bir zirvede topladı. Bu toplantıda Yunanistan’ın içinde yer aldığı finansal durumu görüşülecek. Ayrıca Tusk, yayınlamış olduğu yazılı açıklama ile : “Yunanistan’daki referandumun sonrasında devamında olası farklı yolları görmek ve bu durumu müzakere etmek adına en üst düzeyde liderler seviyesinde acil şekilde toplanmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu önemli sonuç Yunanistan’ın geleceği ile ilgili olarak çok kötü bir durum olarak görülüyor. Ayrıca toplantıya Avrupa merkez bankası ile Eurogroup Başkanı da katılacağı belirtiliyor. Yunan makamlarının iyi niyet tercihlerini bekleyeceğiz” ifadelerine yer verildi.

Komşuda referandum sonucundan ‘hayır’ sonucunun çıkması ile dünya borsaları adeta tepe takla oldu. Avrupa borsalarında görülen kayıplar ise genel olarak yüzde 2’yi geçerken, Amerikan borsaları da güne eksi ile start aldı. Fakat Türkiye pozitif bir farklılık göstermesi de tüm finans uzmanlarını şaşırtan bir durum olarak ifade ediliyor.

Ülke genelinde güne eksi bir görünüm ile start alan Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi dün itibarıyla günü yüzde 1.41 artışla 82.365 puandan tamamlarken diğer taraftan çıkan sonuçların sonrasında dolar/TL ilişkisi ilk tepki olarak 2.71 seviyesini geçmişti. Gün içinde ise dolarda da geri bir çekilme oluşurken saat 17:46 itibariyle dolar uluslararası sahada ortalama yüzde 0.28 bir düşüş göstererek 2.6858 TL’den işlem gördüğü belirtildi.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar