Gündem

Kredi kullanımına dikkat

Kredi kullanımına dikkat

Kredi kullanımına dikkat edin. Ülke genelindeki kredi kullanımlarının sürekli olarak artış eğilimi gösterdiği günümüzde, Tüketiciler Derneği (TÜDER) Genel Başkanı olan Levent Küçük, özendirici bayram kredi reklamlarına aldanılmaması gerektiğini ifade ederek, “Bayram kredisine gerçekten de ihtiyacımız var mı, yok mu? Bunu doğru olarak belirlememiz gerekiyor.” dediği öğrenildi.

Küçük, yaptığı açıklamada önümüzdeki Ramazan Bayramı sebebiyle insanların nakit paraya ihtiyaçlarının olma olasılığının bulunduğunu belirterek ülke genelindeki tüketicilerin, bir mal veya hizmet talep etmeden önce genel ihtiyaçlarını doğru bir hamle ile belirlemesinin önemini belirten Küçük, “ülke genelindeki bankaların özendirici olan reklamları dikkate alınmadan önce, kullanılmak istenen banka kredisine gerçekten ihtiyaç var mı yok mu? Bunu net olarak belirlenmesi gerektiği, ayrıca banka kredisine gerçek anlamda ihtiyaç duyuluyorsa kredi miktarını, kredi ödeme periyodunu, taksit miktarını, ödeme başlangıç zamanını çok iyi düşünülmeli.” şeklinde sözlerine eklendiği öğrenildi.

Kredi kullanırken dikkat edin

Krediler ile ilgili olarak Küçük, insanların gelir ile gider mukayesesini iyi gözlemlemesinin önemini belirterek şunları ifade etti:

“Ülke genelindeki bankalar kredi kullanımını artırmak için, krediye yapılacak faiz oranlarını, faiz dışında aldıkları zorunlu masraf ve sigorta bedellerini farklı gerçekleştirebilmektedir. Genel bir kredi kullanmadan önce mutlaka farklı bankalardan doğru ve eksiksiz bir bilgi alınmalı, ayrıca faiz dışında diğer zorunlu kesintiler olup olmadığı da sorulmalı, bankalar arasında kıyaslama yapıldıktan sonra kendi durumumuza en uygun olan kredi kullanılmalıdır. Ayrıca masrafların gizlenerek, faiz oranlarının çok daha düşük gösterildiği krediler çok iyi gözlemlenmelidir.”

Ülkemizde Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri gereğince bankaların tüketicilere kredi kullanmadan önce eksiksiz ve doğru bir bilgi verilmek zorunda olduğunu ifade eden Küçük, “Ekonominin sağlıklı işlemesi adına, kredilerin geri dönüşünün sağlanması, kullanılan tüketici kredilerinin sonradan sosyal yaralara, aile facialarına yol açmaması amacıyla bankaların sorumlu davranması yerinde olacaktır. Ayrıca bayram kredilerinin, bayram sonrasında sıkıntıya, keyifsizliğe dönüşmemesi adına hem tüketicilerimize, hem de ülkedeki bankalara büyük görev ve önemli sorumluluklar düşmektedir.” dediği belirtiliyor.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar