Kariyer
Neler Oluyor?

Kpss Genel Kültür Ve Genel Yetenek Soruları

Kpss Genel Kültür Ve Genel Yetenek Soruları Cevapları

Kpss Genel Kültür Ve Genel Yetenek Soruları Türkiye’de yaşayan bireylerin devlet kurumlarında çalışabilmesi için her yıl düzenlenen kpss, bu yıl temmuz ayında lisans adaylarının girdiği ilk aşama olan genel kültür genel yetenek sınavıyla gerçekleştirilmiştir. Yılda bir kez düzenlenmekte olan bu sınava lisans mezunu adaylar KPSS – lisansa, orta öğretim ve ön lisans mezunu adaylar ise KPSS – Orta öğretim / Ön lisans sınavına girmektedir. Buradaki farklılığın amacı farklı eğitim seviyelerine sahip olan bireylerin birbirleriyle rekabete girmeden istihdamını sağlamaktır. Sınava girecek adaylar, uzun ve sıkı bir çalışmanın ardından sınav gününü heyecanla beklemektedir.

İlk aşama olan Genel kültür genel yetenek alanında adaylara sorulan soru sayısı ve sınav süresi  Bu alanda adaylara toplam 120 soru sorulmakta olup sınav süresi 130 ( 2 saat 10 dakika) dakikadır. Genel Yetenek başlığı altında Türkçe ve Matematik dersleri yer almaktadır. Her iki dersten de 30’ar soru sorulur. Genel Kültür başlığı altında ise Tarih, Coğrafya, Vatandaşlık ve Güncel Olaylar -Bilgiler alanlarından toplam 60 soru sorulmaktadır. Tarihten 27 soru, Coğrafyadan 18 soru, Vatandaşlıktan 9 soru ve Güncel Bilgilerden de 6 soru şeklinde bir soru dağılımına sahiptir.

Bu alanda adaylar sorumlu olduğu konular Her yıl yaklaşık 1 milyon adayın girdiği bu sınavda adayların sorumlu olduğu konular, adayların eğitim – öğretim hayatı boyunca öğrendiği ve gördüğü konulardan oluşmaktadır. Sorular ve konular Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu müfredat ve komisyonun soruları baz alınarak hazırlanmaktadır. Her yıl farklı soru sorulmakta, sorular birbirini tekrar etmemektedir. Adaylar kendilerine dağıtılan optik form üzerine cevaplarını işaretleyerek kendi cevap kağıtlarını oluşturmaktadır.

 Sınav sonucu ne zaman açıklanmaktadır?

KPSS Genel Kültür ve Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri, Alan Sınavı ve son olarak da Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sınavlarının yapılmasının ardından yaklaşık bir ay içerisinde sınav sonuçları açıklanmaktadır. Sonuçlar adaylara posta ya da başka bir araçla gönderilmemektedir. Adaylar ÖSYM’nin aday işlemleri sayfasına giriş yaparak sınav sonuçlarım bölümünden sınav sonucunu görebilmektedir. Sınav tarihini takriben 10 gün içerisinde de adaylar yine kendi sistemlerinden temel soru kitapçıklarını ve cevaplarının ‘unu görüntüleme hizmeti sunulmaktadır.

Kpss Genel Kültür Ve Genel Yetenek Soruları

Kpss Genel Kültür Ve Genel Yetenek Soruları

Kpss Genel Kültür Ve Genel Yetenek Soruları

Kpss Genel Kültür Ve Genel Yetenek Soruları Türkiye'de yaşayan bireylerin devlet kurumlarında çalışabilmesi için her yıl düzenlenen kpss soru ve cevapları

Kullanıcı Oyu: 4.45 ( 1 Oy Verildi)

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar