Gündem

KDV’de yepyeni bir dönem

KDV’de yepyeni bir dönem geliyor. Maliye Bakanı Ağbal, yatırım, üretim ve ihracat üzerinde yük oluşturan KDV uygulamalarını kaldırmayı ve KDV’yi olabildiğince tüketimi vergileyen bir sisteme dönüştürmeyi hedeflediklerini belirtti.

 
Maliye Bakanı olarak görev yapan Naci Ağbal, Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu’nda yapacakları düzenlemeler ve yapılandırmalar hakkında değerlendirmelerle ilgili açıklamada bulundu.

Katıldığı birçok toplantıda kendisine en çok şikayet edilen kanunun KDV olduğunu belirten Ağbal, KDV iade mekanizmasının yavaş işlediği noktasında aldıkları şikayetler üzerine süreçleri kolaylaştırdıklarını, vatandaş lehine düzenlemeler yaptıklarını belirtti.

Ağbal, söz konusu çalışmalar sonrasında KDV iade tutarlarının da hızla yükseldiğine işaret ederek, bu yılın ocak ve şubat ayında vergi gelirleri tahsilat oranındaki yükselişin bütçe hedeflerinin üzerinde olduğunu belirtti. Ağbal, “Hem vergi indirimleri yaptık hem de KDV iadelerinde kolaylıklar getirdik, ilk iki aylık vergi gelirleri performansı yüzde 12 artış kaydetti. Halbuki bütçede yılbaşında koyduğumuz hedef yüzde 11,3’tü” diye açıklamada bulundu.

 

 

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar