Gündem

Kardemir işçilerine büyük zam

Kardemir işçilerine büyük zam

Kardemir işçilerine büyük zam Kardemir işçilerini sevindirecek bir gelişme yaşanırken Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı olan Ali Cengiz Gül, Karabük Demir ve Çelik Fabrikaları (KARDEMİR) ile Çelik-İş Sendikası arasında devam ettirilen 12. dönem toplu iş sözleşmesine yönelik, “ortalama yüzde 25 ile 26 seviyesinde bir zam ile birlikte toplu sözleşmenin bitirildiğini, mevcut yapılan, toplu sözleşmelerin içinde en iyisinin olduğu” belirtildi.

Ayrıca sendika başkanı, Kardemir çıkış noktasında Kardemir çalışanlarına yönelik ifade ettiği sözlerinde, toplu sözleşme aşamasının zor geçtiğini fakat mutlu sona ulaşıldığını bildirdi.

Ayrıca çalışan işçilerin geleceğe umutlu baktığını ifade eden Başkan Gül, “geride bırakılan aylarda ülkemizde tüm metal işçileri ayaklandı ve özgürlüklerini istedikleri için eylemlere başladılar. Türkiye’de metal işçisi sarı sendikada durmak istemiyor. Geldiğimiz günden bu zamana kadar toplu sözleşmelerle ilgili sözlerimizi tutuyoruz. Geldiğimiz aşamada Türkiye’nin en iyi sözleşmesinigerçekleştirdik ” diyerek işçilere seslendi.

Kardemir yönetimi ile gerçekleştirdikleri ilk toplu sözleşmede yaklaşık yüzde 42 gibi büyük bir rakama imza atıklarını belirten Gül, bize popülist davrandığımızı söyleyenler oldu. O zaman inanmıştık ve kölelik akitlerini ortadan kaldırdık. O zaman yüzde 42 gibi bir rakamla toplu sözleşmeyi gerçekleştirdik. Bu zamanda da çok başarılı bir sözleşemeye imza atmanın mutluluğunu taşıyorum. Genç arkadaşlarımıza yüzde 53 gibi bir artış sağladık. Bizde zamsız bir sözleşme olmaz. Eski rakamlarla çalışan arkadaşlarımıza kıdem farkı olsun diye yüzde 15 gibi zam ilave edildi. Bunu önümüzdeki Temmuz ayından sonra alacaklar. Biz burada bir aile ve bir bütünüz. İyi bir sözleşme imzaladık. Sosyal haklara birinci yıl için yüzde 14 ve ikinci yıl olarak yüzde 12 artış sağlandı. Hedefimiz, fabrikanın üretimi 3 bin tona geldiğinde 3 bin lira almaktı. Benim hesaplarıma göre 3 bini geçtik. İnşallah fabrikada yeni yapacağı yatırımlarla 3 bin tonu bulacak.” dediği öğrenildi.

2. sene için zam olarak yüzde 10’u geçecek şekilde anlaşıldı. Yaklaşık yüzde 25 ile 26 seviyesinde bir zam ile birlikte toplu sözleşmeyi tamamladık. Mevcut yapılan, toplu sözleşmelerin arasında en iyisi gerçekleşti. Yatırım gerçekleştiği için borcu olan ve hızla büyüyen bir fabrikada işçi ücretlerinin yüzde 25 ile 26 gibi oranlarda artırılmasının çok önemli olduğunu düşünüyorum.” diyerek işçilere hitap ettiği belirtildi.

 


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar