Kariyer

İş Görüşmelerinde Nasıl Özgüvenli Görünülebilir?

İş Görüşmelerinde Nasıl Özgüvenli Görünülebilir?

İş Görüşmelerinde Nasıl Özgüvenli Görünülebilir? Hayatın birçok yerinde insanlar arasındaki bağ iletişimle kurulur. Sözlü ya da sözsüz iletişimler kişilerin birbirlerine yaklaşımını, birbirlerine karşı olan düşüncelerini büyük oranda etkiler. Konuşma esnasında kişinin sözlerine , ses tonu ve vurgusuna %30, beden diline ise %60 oranla dikkat ederiz. Bu oranın sosyal hayata nazaran iş görüşmelerindeki yeri oldukça önemlidir.

 İş Görüşmesi Öncesi

Soluk soluğa iş görüşmesine yetişmek, beden dilini olumsuz yönde etkileyeceğinden görüşülen kişide iyi bir izlenim bırakma ihtimali oldukça düşüktür. Bunun önlenmesi için görüşmeye 15-20 dakika önceden gelinmesi kişinin kendisini rahat hissetmesine ve bulunduğu çevreye adapte olmasına fayda sağlayacaktır. Kıyafetlerin ve kadınlar için makyajın abartılı biçimde olmaması gerekir. Açık renkli kıyafetlerden çok, daha koyu fakat iç karartacak düzeyde olmamak şartıyla, şık ve resmi bir kıyafetle gidilmesi uygundur.

 Görüşme Anı

Odada tek başına bekleniliyorsa, görüşme yapılacak kişi içeri girdiği anda nezaketen ayağa kalkmak ve tokalaşmak olumlu bir harekettir. Tokalaşmak parmak uçlarıyla değil, eli kavrayacak şekilde olmalıdır. Eli çok sıkmak kompleks gösterisi, gevşek sıkmak ise güven eksikliğini gösterir. Özgüvenli olmak ve karşıdaki kişiye yansıtmak için kararında tokalaşmak yerinde olacaktır.

Bir diğer mevzu ise tokalaşırken elin üst kısmının yukarıya bakmamasına özen gösterilmelidir. Bu şekilde bir tokalaşma üstünlük göstergesi olarak algılanabilir. Aşağı bakması ise yine özgüven eksikliğini belli eder. Ellerin eşit olduğu bir tokalaşma idealdir. Tokalaşma anında göz teması kurmak ve hafif gülümsemek olumlu bir harekettir.

 Otururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Odaya sonradan giriliyorsa oturulacak sandalye kapıya uzak bir yer olmalı. Görüşülen kişiye ne çok uzak ne de çok yakın oturulması gerekir. Otururken omuzlar dik bir şekilde ve göğüs bölgesi açık oturulmalıdır. Kolların kenetlenmesi iletişime kapalı olunduğunu gösterir ve karşı tarafta olumsuz bir duygu yaratılır. Konuşma esnasında avuç içlerinin açık bir şekilde konuşmayı destekleyecek jestler kullanılması karşı tarafa güven duygusu hissettirir. Karşıdaki kişi avuç içlerinizi görürse sizden zarar görmeyeceğini hisseder.

Eller masanın altında veya üstünde uzun süre sabit kalmamalı. İş görüşmeleri sırasında koltuğun ucuna oturmak, otururken ayakların geriye çekilmesi özgüven eksikliğinin belirtisidir. Ayaklar hafif önde olacak şekilde oturmak uygundur. Bacak bacak üstüne atmak da çok tercih edilmemesi gereken hareketlerden bir tanesidir. Masanın yan tarafına oturulmuş ise, vücut konuşulan kişiye doğru dönük bir şekilde durmalıdır.

İş Görüşmelerinde Nasıl Özgüvenli Görünülebilir?

İş Görüşmelerinde Nasıl Özgüvenli Görünülebilir? Hayatın birçok yerinde insanlar arasındaki bağ iletişimle kurulur. Sözlü ya da sözsüz iletişimler kişilerin birbirlerine yaklaşımını, birbirlerine karşı olan düşüncelerini büyük oranda etkiler.

Kullanıcı Oyu: Oy vermek ister misin? !

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar