Gündem

ING’den HSBC’ye cazip teklif

ING’den HSBC’ye cazip teklif

ING’den HSBC’ye cazip teklif Dünya finans devi olarak belirtilen HSBC’nin satışı ile ilgili çok önemli gelişmeler yaşanırken yaklaşık 3 milyar liranın (1.1 milyar dolar) biraz üzerinde özkaynak büyüklüğü bulunan HSBC Türkiye’nin bazı önemli anlaşmada farklı koşullar gündeme gelmemesi halinde belirlenen satış fiyatının 2.25 milyar lira (yaklaşık 850 milyor dolar) olabileceği tahmin ediliyor.

Bu önemli banka HSBC’nin global olarak start aldığı 2. yeniden yapılanma programı dahilinde ülke genelindeki biriminin satış aşamasında son viraja girildi. Ayrıca bu aşamada ilgili bankalar içinden Hollanda menşeili olarak bilinen ING Grubun 9 Haziran tarihinde sunduğu teklifle öne plana çıktığı, ayrıca anlaşmanın yakın bir zaman içinde gerçekleşebileceği belirtiliyor. Bunun dışında Türkiye’de faaliyette olan ING Bank’ın teklifine yönelik yeni detaylara ulaşılırken bir diğer finans devi ING Bank’ın HSBC Türkiye için her bir hissesi için 75 kuruş gibi önemli bir teklif sunduğu öğrenildi.

Buna göre anlaşmada farklı şartların gündeme gelmemesi halinde 3 milyar TL’nin (1.1 milyar dolar) biraz üzerinde özkaynağı yer aldığı belirtilen HSBC Türkiye’nin yaklaşık 2 milyar 250 milyon TL (yaklaşık 850 milyon dolar) seviyesinde bir değer ile satılabileceği tahmin ediliyor. Fakat nihai fiyatın görüşmeler neticesinde netleşmesi bekleniyor. Ünlü banka HSBC’nin global faaliyet rapor sonucunda bulunan bilgiler ışığında, HSBC Türkiye’nin geçen sene karşılaşmış olduğu zararı 64 milyon dolar seviyesinde olduğu belirtilirken aynı süreç içinde bireysel bankacılık tarafındaki genel zararı ise 155 milyon dolar olarak belirtiliyor. Türkiye Bankalar Birliği’nin verilerine göre, HSBC’nin 2014 Mart ayı döneminde 316 olan şube sayısı 2015 Mart dönemi itibariyle 291 seviyesine bir düşüş gösterirken, aynı dönem içinde yaklaşık 5 bin 967 olan personel sayısı da 5 bin 536’ya geriledi. Ülke pazarına 2007 senesinde Oyakbank’ı satın alarak giriş yapan ING ise, 2015 Mart itibariyle genel olarak 319 şube ile faaliyetlerine devam ettiği belirtiliyor.

 

Geride bıraktığımız hafta Reuters da, bu önemli satın alma konusu ile ilgili olarak, HSBC bankın görüşmelerini tek bankaya düşürdüğünü ve bu bankanın ING olduğubilgisine yer verildi. Buna göre HSBC Türkiye ve ING’nin dışında Bahreyn merkezli olarak bilinen Arab Banking Corporation (ABC) ve Fransa merkezli BNP Paribas’nın bağlayıcı olmayan teklif verdikleri bilgisi daha önce kamuoyuna gelmişti. HSBC’nin ülkemizdeki birimini alması halinde 2008 senesinde Hollanda devletinden yardım alma zorunluluğu hisseden ING için bir geri vites niteliği taşıyacak. AB kriterleri hükümet desteği alan bankaların bazı önemli ve kritik varlıklarını satmasını belirtirken ve yeni satın alımlar yapmasına da engel oluyordu. Böyle bir olumsuz durum karşısında ING üzerinde yer alan bu blokaj Mayıs ayında kaldırılmıştı. ING Bank’ın CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkanı olan Ralph Hamers analistlere yaptığı açıklamada, hâlâ faaliyet gösterdikleri devletlerdeki varlıklarını satın almalar marifeti ile yükseltmek istediklerini belirtilmişti.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Finanspara Piyasalar