Gündem

IMF den Türkiyeye kritik uyarı

IMF’nin göndermiş olduğu raporda Türkiye için mali anlamda ve parasal anlamda sıkılaştırma önerilmekte. IMF Türkiye’ye harcama kısıcı yöntemler yapması için önerilerde bulundu.

IMF küresel görünüm ve politika sorunları adlı başlıklı raporda ise 21-22 Eylül’de Avustralya’nın Cains kentinde yapılacak olan G20 maliye bakanları toplantısında sunulacak. Bu raporda 2014 yılındaki büyümenin nisan ayındaki tahminleri ve beklentileri altında seyrettiği not edilerek, gelişmiş ve gelişen ülkelere politika tavsiyelerinde bulunmakta.

TÜRKİYE’YE ÖNERİLER
Küresel finansal koşulların aniden değişmesine hazırlık çerçevesinde, Türkiye’nin ulusal tasarrufları ve rekabeti teşvik ederken; para politikasında yeniden ‘nominal çapayı’ hedefler hale dönmesi ve sıkı bir maliye politikası duruşuna dönmesi tavsiye ediliyor. IMF’nın özellikle harcama kısıcı bir sıkılığı önerdiği biliniyor.

IMF, Türkiye’nin verimliliği artırmak için ticaret ve yatırımlar üzerindeki kısıtları kaldırması, iş ortamını iyileştirmesinin işe yarayacağını söylüyor. Arz kanalındaki tıkanıklıkların çözülmesi halinde, cari açık ve daha sürdürülebilir bir büyüme sağlanacağı not edilmiş durumda.

Reklam

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/finanspara.com/httpdocs/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar