Gündem

Gösterge faiz yükseklerde

faizoranDün yüksek gelen enflasyon analizi sonrasında faizde artış devam etmiş durumda. Gösterge tahvil faizi 9,38’e kadar artarak 15 Mayıs’tan bu yana en yüksek rakamını görmüş durumda.

Gösterge faizde yaşanan artış, Merkez Bankası’nın faiz indirimine Ağustos’ta devam edemeyeceğinin bir beklentisi olarak da yansımakta. “Faiz eğrisinin yatay olmasına sıklıkla vurgu yapan TCMB açısından Ağustos ayı toplantısında faiz indirimine gitmek pek de anlamlı durmuyor,” diye belirten Fatih Keresteci, günlük e-mail notunda Dün tahvil piyasasında faizlerde yaşanan 30-40 baz puanlık artışı da bu korkulara bağladı.

Dolar kuru ve borsa ise faiz yükseltiminden şimdilik olumsuz etkilenmiş değil. Dolar kuru hafif düşüşle 2,1284’den işlem görürken, Borsa İstanbul 100 Endeksi ise yüzde 0,6 artışla 82500 puan seviyesinden işlem gördü.

Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir yorum

  1. Trimmed Mean olarak geçen çekirdek gösterge enflasyonda zayıf, bu da daha uzun süre düşük faiz anlamına geliyor..not.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/finanspara/public_html/wp-content/themes/jannah/kykur/kayankur.php on line 32
Finanspara Piyasalar