• YARIM ALTIN
  8.393,00
  % -1,32
 • AMERIKAN DOLARI
  33,1952
  % -0,11
 • € EURO
  36,0226
  % -0,60
 • £ POUND
  42,8115
  % -0,31
 • ¥ YUAN
  4,5456
  % -0,29
 • РУБ RUBLE
  0,3772
  % 0,65
 • BITCOIN/TL
  2203661,586
  % 0,24
 • BIST 100
  11.156,20
  % 0,15

Genç girişimcilere gelir vergisi müjdesi

Genç girişimcilere gelir vergisi müjdesi

 

Genç girişimcilere gelir vergisi müjdesi

 

 

 

Genç girişimcilerin, girişimlerinde başarılı olabilmesi ve küçük esnafların büyük rakipleriyle rekabet edebilmesi için devlet, bu gruptaki firma ve kişilere gelir vergisinde önemli indirimler sağlayacak. Genç girişimci ve küçük esnaflara gelir vergisi inidirimi sağlayacak olan usul ve esaslar belirlenerek Resmi Gazete’de yayımlandı. 29 yaşını aşmamış olan girişimcilerin ilk 3 ay boyunca 75 bin lira üstlimitinde ki gelirleri vergiye tabi tutulmayacak.

Buna göre, ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri kazançlarının 75 bin liraya kadar olan kısmı, belli şartlara bağlı olarak gelir vergisinden müstesna tutulacak.

Adi ortaklık veya şahıs şirketi kurmak suretiyle faaliyette bulunan mükellefler de ayrı ayrı istisnadan yararlanabilecek. Bu durumda mükelleflerin istisnadan yararlanabilmeleri için tüm ortakların ayrı ayrı istisna şartlarını taşımaları gerekecek. Ortaklardan herhangi birinin istisna şartlarını taşımaması halinde, diğer ortaklar da istisnadan faydalanamayacak.

Ölüm dolayısıyla eş ve çocuklar tarafından işletmenin veya mesleki faaliyetin devralınması halinde, bu kişiler istisnaya ilişkin şartların tamamını taşımaları kaydıyla, ölen mükellefin istisnadan faydalanıp faydalanmadığına bakılmaksızın istisnadan üç vergilendirme dönemi boyunca yararlanabilecek.

İstisnadan, 10 Şubat 2016 tarihinden itibaren ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunanlardan ilgili kanunda öngörülen şartları taşıyanlar faydalanacak.

İstisna, her vergilendirme döneminde yıllık 75 bin lira olarak uygulanacak. Bir vergilendirme döneminde istisna tutarının altında kazanç elde edilmesi durumunda istisnadan yararlanılmayan tutar ertesi yıla devredilmeyecek.

Basit usulde vergi mükellefleri

Tebliğe göre, ticari kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin beyan ettikleri ticari kazançlarına da herhangi bir süre ile sınırlı olmaksızın 8 bin liralık indirim uygulanacak.

İndirim, 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren elde edilecek gelirler için geçerli olacak. Beyana tabi diğer gelir unsurlarının bulunması halinde bu gelirlere indirim uygulanmayacak.

 

[poll id=”2″]

 

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.