Para piyasası

Gelişen ülke paraları dolar karşısında düşüşte

Gelişen ülke paraları dolar karşısında düşüşte

 

Gelişen ülke paraları dolar karşısında düşüşte. Kuzey Kore’nin Japonya’yı tehdit etmesinin sonrasında ise bunun beraberinde para birimleri won öncülüğünde düşüşe geçti. MSCI EM Asya Endeksi yatay seyrederken Finanspara Dolar Spot Endeksi ise dün %0.4 artış sonrası fazla değişim göstermedi.

Çin’de offshore yuan gerileme gösterirken Şanghay Borsası ve Hang Seng Borsası değer kaybına uğradı. 10 yıllık tahvillerin faizi 2 baz puan düşerek %3.61 oldu. Ülkede ekonomik büyüme geçen ay beklenmedik biçimde azaldı. Yatırım ve perakende satışlar da tahminlerin altında kalmış oldu.

K. KORE’DEN JAPONYA’YI “BATIRMA” TEHDİTİK. KORE’DEN JAPONYA’YI “BATIRMA” TEHDİTİ

Güney Kore wonu bir haftanın en büyük düşüşünü kaydederken bunun beraberinde ise 10 yıllıklar yatay seyirle beraber %2.24 oldu. Kospi endeksi ise yatay seyir halinde işlem gördü.

Endonezya rupisi hükümetin Dövizde yükselişin aşırı olduğunu belirtmesiyle geriledi. Ülkede küresel yatırımcıların net tahvil alımları Haziran 2015’ten beri en yüksek seviyeye çıktı. Dolar/rupi %0.3 yükselişle 13,237 seviyesinden işlem görmüş oldu.

Malezya ringiti dolar karşısında geriledi. Dolar/ringit paritesi %0.1 artışla 4.1975 oldu. Ringit yine de bu ay %1.8 değerlendi ve Asya’daki en büyük yükselişi gerçekleştirdi.

Tayland bahtı 2 yılın zirvesinden geriledi.

Filipin pesosu değer kaybederken tahvil faizleri artış gösterdi. Tayvan doları %0.2 değer kaybıyla 4. günde de düşüşünü devam ettirdi. 10 yılığın faizi 1 baz puan yükselerek %0.9995 olurken Taiex endeksi ise %0.3 yükselmiş oldu.


Etiketler

Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar