• YARIM ALTIN
  8.375,00
  % 0,21
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8266
  % -0,23
 • € EURO
  35,6738
  % -0,60
 • £ POUND
  42,4246
  % -0,36
 • ¥ YUAN
  4,5135
  % -0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3738
  % -0,14
 • BITCOIN/TL
  2160737,650
  % -3,49
 • BIST 100
  11.089,53
  % -0,74

FETO’ya bulaşan şirket sayısı açıklandı

FETO’ya bulaşan şirket sayısı açıklandı

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapan Tüfenkci, hangi şirketlerin bu yapıya bulaştığını bildiklerini belirterek ve açıklama yaparak, “Elimizde belirlenmiş şirket isimleri var. 200-250’lerle ifade edilen şirketler grubu var; bunun dışında suça karışmamış iş adamlarımızın rahat olması lazım” diye açıklamada bulundu.

 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı olarak görev yapan Bülent Tüfenkci, Malatya’da gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Tüfenkci, ekonominin önemli unsurlarından olan şirketlerden FETÖ’nün göbeğinde olanlarla geçmişte bir şekilde bulaşmış olanların ayırt edilmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti ve açıklamalar ise şu şekilde:

“Hangi şirketlerin bu yapıya bulaştığını, finans sağladığını, kara para akladığını biliyoruz. Bu noktada elimizde belirlenmiş şirket isimleri var ama bunun dışında öyle 7-8-10 binlere varan şirket sayısı yok. Bunlar belki 200-250’lerle ifade edilen bir şirketler grubu var. Bunlar suça karışmış ama bunun dışında suça karışmamış işadamlarımızın, ticaret erbabımızın rahat olması lazım. Bankalarımız özellikle bunu bahane ederek ‘Şu veya bu geçmişte bu yapıya müzahirdir’ deyip kendi başlarına kararlar alıp o şirketlerin batmasına neden olmaması lazım. Çünkü bu şirketler, mal varlıkları bu milletindir. Özellikle finans kesiminin bu noktada dikkatli olması gerektiğini düşünüyoruz. Düzgün, kurallara uygun iş yapan, ticari faaliyetlerine piyasa şartları içerisinde devam eden hiçbir şirketin gelecek endişesi taşımaması gerektiğini düşünüyoruz.”

“EKONOMİYE ETKİSİ RUSYA KRİZİNDEN DAHA AZ”

Özellikle yurt dışında oluşan algıyı dağıtmak adına hükümetin değişik bakanlarının önümüzdeki haftalardan itibaren iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarıyla yurt dışına, gerçekte 15 Temmuz’da ne olduğunu ve bu yapıyı geniş bir şekilde anlatacaklarını vurgulayan Tüfenkci, şunları kaydetti:

“15 Temmuz’dan sonra baktığımızda büyük endişelere neden olacak bir durağanlaşma görmedik. Türkiye’ye etkisi Rusya krizi kadardır, hatta daha da azdır. Yani ekonomiye yüzde 1 oranında dahi bir etkisi bulunmamaktadır. Çünkü ilk iş gününden itibaren piyasaların tamamını açtık. Özellikle borsa da dahil. Borsa İstanbul’u bu teröristler o gece hedef aldılar ve bütün sistemi bozmalarına, tahrip etmelerine rağmen 18’inden itibaren yani ilk iş gününden itibaren Borsa İstanbul dahil bütün piyasalar işler haldeydi. Ekonominin bütün çarkları çalışıyordu, ithalat, ihracat işlemleri normal zamandaki gibi yapılıyordu. Bankalar özellikle yurt dışı, yurt içi para transferi noktasında hiçbir sıkıntı yaşamadılar. Dolayısıyla bu darbe girişiminin Türkiye ekonomisine abartıldığı kadar çok büyük bir etkisi şu an itibarıyla görünmüyor ama biz bunu fırsata çevirerek hem yurt dışında başlattığımız atakları hem de Türkiye’de uygulayacağımız yeni teşvik sistemleriyle Türkiye’de yeni bir kalkınma hamlesinin de inşallah başlangıcını yapmış olacağız.”

 

[poll id=”3″]

[easy-tweet tweet=”FETO’ya bulaşan şirket sayısı açıklandı” user=”finansparacom” hashtags=”feto”]

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.