• YARIM ALTIN
  7.930,00
  % 0,09
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2511
  % 0,14
 • € EURO
  35,0023
  % 0,27
 • £ POUND
  41,0886
  % 0,43
 • ¥ YUAN
  4,4516
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3555
  % 1,14
 • BITCOIN/TL
  2222817,560
  % -0,58
 • BIST 100
  10.676,65
  % -1,07

Fed’in faiz kararı

Fed’in faiz kararı

Amerikan Merkez Bankası olarak bilinen Fed, geride bıraktığı 9 senenin sonrasında ilk defa yapmayı planladığı faiz artırımına çok az kaldı. Bu akşam tamamlanması beklenen bu toplantıdan artırım kararı çıkması beklenmese bile, ilerleyen dönem için harita niteliği taşıyabilecek pek çok mesajın da çıkabileceği tahmin ediliyor. Dış basına göre sonuçlanacak olan toplantıdan sonra düzenlenmesi planlanan basın açıklaması ile birlikte Fed Başkanı Janet Yellen’ın sözlerinde dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayacak olursak;

A.B.D. Merkez Bankası (Fed), son olarak genel faizleri 2006 yılı Haziran ayında arttırdığı ve 2008 yılı Aralık ayından bu zamana kadar federal fonlama faizini ise sıfır seviyesine yakın oranda bekletiyor. Geçtiğimiz Mart ayında ise bazı yetkililerin içinde bulunduğumuz Haziran ayı ihtimalini ise gündeme taşıdı. Fakat önemli ve kritik toplantıdan artırım sonucu çıkma olasılığı olsa da, birkaç aydır çıkan belirsiz ve negatif verilerden sonra ise böylesine önemli bir karar alınması ise pek tahmin edilesi durum olarak görülmüyor. Ayrıca Fed Başkanı James Bullard Haziran ayının hemen başında, genel itibarıyla olumlu haberler çerçevesinde hareket etmek istediğini ve Amerikan ekonomisinin belirli oranda daha çelimsiz gözüktüğü şu aşamada genel faizlerin normal düzeye dönmesi için mücadele edileceğini söylemenin çok zor olduğunu ifade etmişti. Fakat Fed Başkanı Yellen, Temmuz ayında faizlerin hangi yöne doğru yön alacağı konusunda bazı kritik mesajlar verme ihtimalinin olduğu belirtiliyor.

Fed Başkanı ve diğer finans uzmanları son zamanlarda daha dikkatli bir yaklaşım içinde olma mesajını vererek, başladığı süre faiz artırımlarının belirli oranlarda olacağını belirttiler. Fakat kademeli olması ile kastedilenin ne olduğu konusunda ve hangi oranda olacağı konusunda ise bazı ipuçlarının, Fed üyelerinin önümüzdeki senelerde faizlerin olmasını tahmin ettiği alanlara yönelik tahminlerini gösteren matrislerden anlaşılabileceği belirtiliyor. Ayrıca geride bıraktığımız Mart ayında faiz ile ilgili tahminlerini azaltan üyelerin daha düşük saldırgan bir seyir göreceği tahmin edilmişti. 2015 yılı için ise tahminlerinde gözle görülür somut bir azalış, bu sene içinde sadece yumuşak bir artış beklenmesi gerektiğini bildirebilir.

ABD’de Politika mimarları için GSYH artışı, ülke genelinde enflasyon ile işsizlik verilerine yönelik 2017 senesine kadar ve geniş periyotlarda tahminlerini güncelleneceği belirtilirken geride kalan ilk çeyrekte gerçekleşen cılız büyümeden sonraki aşamada ise 2015 yılı genel büyüme tahminleri negatif yönde revize edilebileceği belirtiliyor. Fakat Fed’in gerçek hedefleri arasında ulaşabileceği en büyük istihdam ve belirli bir çizgi içinden çıkmayan fiyat olduğundan dolayı işsizlik ve enflasyon rakamları ile tahminler önemle takip edilmeli.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.