• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2186982,447
  % -3,11
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Fed’in açıklaması dolar’ı nasıl etkiledi?

Fed’in açıklaması dolar’ı nasıl etkiledi?

ABD merkezli Fed faiz miktarını piyasaların beklediğinden daha geç yükselteceği mesajını vermesi ile önceki haftayı yaklaşık 2.70 TL’den düşük şekilde bitiren dolar sonraki haftaya ise genel seçim sonuçları sonrasında koalisyon tartışmalarının büyük bir gündem oluşturması ile seçim öncesinde bulunan düzeyi olan yaklaşık 2,6635 TL’ye kadar düştüğü belirtiliyor.

Ayrıca Avrupa para birimi olarak bilinen Euro da güne 3.05 TL düzeyinde başlayarak yine bulunduğu günü ortalama 3.03 TL seviyesinde bitirdiği belirtildi. Yine İstanbul’daki Borsa İstanbul Endeksi ise sonrasındaki yeni haftanın ilk günü olan pazartesi ortalama yüzde 1.18 seviyesindeki artış ile birlikte ortalama 83 bin 426 puan seviyesini geride bıraktığı ifade edildi.

Ülke genelinde bazı finans uzmanları piyasalar ile ilgili yaptığı açıklamalarda 7 Haziran’da yapılan genel seçimlerin sonrasında siyasi tarafta hükümet kurulmasına yönelik tahminlerde bulundukları, ayrıca hafta sonu koalisyon ile ilgili olarak kesin bir değerlendirme yapabilme ihtimali olduğunda ülke genelinde piyasalar MHP ile AK Parti koalisyonunu olabileceği öngörüsünde bulunduklarını ve buna bağlı olarak fiyatlandırma yaptıkları belirtiliyor.

Dünya genelindeki değerlendirmeye göre ise Fed başkanın yaptığı kritik değerlendirmelerin ardından ise dolarda önemli bir gerileme olabileceğini tahmin ediyor. Uzmanlar bu gelişmeleri bekleyip göreceklerini ayrıca piyasalar bu ilk tahminlerini fiyatlandırabildiklerini tahmin ediyor. Ayrıca bazı finans uzmanları koalisyon tahminleri ve ekonomik kriz ile boğuşan komşu ülke Yunanistan‘dan gelen gelişmeler neticesinde piyasaların olumlu yönde etkilendiğini tahmin ederek AK Parti ile MHP beklentileri ülke geneli piyasalarda çok olumlu bir algı oluşturduğu tahmininde bulunarak oluşturulması muhtemel koalisyon ile ilgili gelişmelerin ise yarından itibaren başlayacağı belirtiliyor.

Ayrıca bu gelişmelerin sonrasında ise sürecin de buna bağlı olarak sona ermesi tahmin ediliyor. Sonraki hafta ise Cuma gününe kadar bir koalisyon şablonu oluşturulma olasılığına karşı bu belirtilen süreç diliminde çok geniş bir bölümün fiyatlandırıldığı fakat minik bir bölümü kaldığı belirtildi.

Olumsuz bir durumun yaşanması durumunda ise piyasalarda büyük bir yıkım olabileceği tahminleri ile satın alınan geri dönebileceği belirtiliyor. Şu anki aşamada pozitif olarak bakılan algıya göre Borsa İstanbul Endeksi için ortalama 83 ile 86 bin aralığında, dolar ise 2.65 TL seviyesinde olabileceği ifade ediliyor.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.