Para piyasası

Euroda zirve Dolar rekora yakın

Euroda zirve Dolar rekora yakın

Dolar ve euro yeni haftanın ilk işlem gününde rekor tazeledi.

Bankalararası piyasada dolar, 4,0755’e çıkarak yeni bir rekor kırdı. Dolar cuma günü 4,0665 ile tüm zamanların en yükseğine çıkmıştı.

Euroda Yeni Zirve

Euroda zirve Dolar rekora yakın olarak Euro/TL de tarihte ilk kez 5 rakamını geçerken, kur gün içinde 5,0010’a kadar yükseliş gösterdi.

Piyasalar ise bunun beraberinde ABD ile Çin arasındaki ticaret politikaları kaynaklı gerilimi yakından takipte.

Dolar Rekora Gidiyor

Yurt dışında ise ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları ve Suriye’deki gelişmeler piyasalarda izlenilmeye devam ederken, risk iştahının seyrinin gelişmekte olan ülke para birimlerinin hareketinde etkili olması beklentiler arasında yer alıyor.

Analistler, teknik açıdan yapılan incelemede ise dolar/TL’de kısa vadede 4,0720 rakamının direnç konumuna gelebileceğini belirtirken, 4,00 seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise düşüşün ivme kazanabileceğini ifade etmiş oldu.

Doların başlıca para birimleri karşısındaki performansını göstermekte olan dolar endeksi cuma günü yüzde olarak ise 0.4 gerileme gösterdikten sonra bugün yüzde 0.1 artı değerde 90.189’da bulunuyor.

Endeks ise bunun beraberinde cuma günü ABD tarım dışı istihdam verisi öncesinde yer alan 90.597 ile bir ayın zirvesini görmüş olurken, ancak sonra beklentilerin altında kalan veri ve ABD ile Çin arasında devam eden ticaret gerilimi sebebiyle kazanımlarını geri vermişti.


Finanspara

Finanspara Ekonomi haberleri ve para dünyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Adblock Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün
Finanspara Piyasalar